Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Venom


Jesteśmy Venom!

— Znany cytat Venoma.


Będziesz mnie widział w swoich koszmarach...

— Venom do Spider-Mana.


Eddie Brock, później znany jako Venom – powracający antagonista w serialu Spider-Man: The Animated Series.

Jest to były fotograf w Daily Bugle, który nienawidził Spider-Mana, więc sprzymierzył się z Normanem Osbornem, aby zdemaskować bohatera.

Później został uwikłany w konflikt pomiędzy Spider-Manem, a Kingpinem poprzez wrobienie Pająka w kradzież symbiontu.

Następnie został połączony z kosmicznym symbiontem, z którym stworzył superzłoczyńcę zwanego Venomem.

Biografia

Wczesne życie

Eddie Brock był fotografem w Daily Bugle, a więc też rywalem

Eddie Brock, zanim stał się Venomem

Petera Parkera. Był nieuczciwy i miał w zwyczaju dążenie po trupach do celu, co często wiązało się z oszukiwaniem.

Spider-Man: The Animated Series

Noc Jaszczura

Kiedy w mieście pojawił się Jaszczur, Eddie był zdesperowany, aby zdobyć jego zdjęcia. W trakcie podążania za Spider-Manem, został zaatakowany przez kreaturę, ale Pająk go uratował, po czym Jaszczur zniknął.

Brock, podsłuchując rozmowę między Spider-Manem a Margaret Connors wywnioskował, że Jaszczurem tak naprawdę jest doktor Curt Connors. Planował rozpowszechnienie tej historii, jednak Spider-Man powstrzymał go, przywiązując go do lampy.

Później Brock zaprowadził policję i Jamesona do domu Connorsa, jednak jego teoria nie znalazła potwierdzenia. Na dodatek Jameson skarcił Brocka za marnowanie jego czasu.

Mordercze pająki

W odcinku Mordercze pająki Eddie sprzymierzył się z Normanem Osbornem i Spencerem Smythe w celu pokonania i zdemaskowania Spider-Mana. Planem Normana było wysłanie robota skonstruowanego przez Spencera o nazwie Czarna Wdowa, aby unieszkodliwić bohatera, po czym zabranie go do ich bazy. Rolą Eddie'go było zdemaskowanie Spider-Mana na żywo.

Rzeczywiście, po walce na bankiecie dobroczynnym Eddie zdemaskował Spider-Mana na antenie. Okazało się jednak, że Flash Thompson, który krył się za jego maską, był jedynie przebierańcem. Zdenerwowany Jameson zwolnił Brocka za jego nieudolność, pomimo, że to nie była jego wina.

Wściekły Brock postanowił zatrudnić się w konkurencyjnej redakcji, gdzie przekonał szefa, aby nie zwracać uwagi na opinię Jamesona. Chwilę później budynek zdemolował jeden z robotów Osborna, w trakcie walki ze Spider-Manem. Z tego powodu Eddie nie dostał tej pracy, przez co znienawidził Spider-Mana i obwiniał go o swoje nieszczęścia.

Kosmiczny strój

W pierwszym odcinku trzyczęściowej historii Kosmiczny strój, Brock był na George Washington Bridge, kiedy na Ziemię spadł wahadłowiec syna Jamesona, gdzie znajdował się cenny skalny fragment, nazwany Prometheum X. Kiedy Rhino ukradł Prometheum X, Eddie zobaczył Spider-Mana.

Na miejsce przybył Jameson, któremu Brock powiedział, że widział Spider-Mana wybiegającego z kapsuły, niosącego Prometheum X. Redaktor uwierzył mu, więc następnego dnia ogłosił nagrodę miliona dolarów za głowę Pająka. W ten sposób Eddie odzyskał pracę.

Następnie syn Jamesona powiedział ojcu, że widział człowieka przebranego za nosorożca w pobliżu wahadłowca i to on był odpowiedzialny za kradzież. Wściekły redaktor po raz kolejny zwolnił Brocka, a także wycofał nagrodę.

Na dodatek Kingpin, który był pracodawcą Rhino, dowiedział się, że Eddie wiedział coś o kradzieży Prometheum X przez jego człowieka. Ponieważ nosorożec został pokonany, gangster wysłał Shockera, aby zlikwidować zarówno Eddie'go, jak i dowody na udział Rhino w przestępstwie. W taki sposób Brock wpadł w jeszcze większe tarapaty.

Eddie dowiedział się, że stracił mieszkanie. Chwilę później "odwiedził" go Shocker. Najemnik próbował zabić Brocka, ale wkroczył Spider-Man, który dał czas Eddiemu na ucieczkę.

Kiedy Shocker porwał Johna Jamesona, Spider-Man i J. Jonah Jameson chwilowo zawarli sojusz, aby dojść do porozumienia z przestępcą. Eddie zauważył ich obu, idących do katedry, więc pomyślał, że spiskują przeciwko niemu. Oburzony zakradł się i obserwował wymianę Johna na Prometheum X pomiędzy Alistairem Smythe'm i Shockerem, a Spider-Manem i Jamesonem.

Shocker, który chciał w ten sposób jedynie zwabić Spider-Mana, stoczył z nim walkę. Eddie, pałający żądzą zemsty wobec Spider-Mana, popełnił błąd, atakując go i w ten sposób narażając się na śmierć z rąk Shockera. Pająk przywiązał go do słupa w dzwonnicy, aby nie uciekł.

Po pokonaniu Shockera, Spider-Man zdecydował się pozbyć symbiontu, który przepędził za pomocą donośnego dźwięku dzwona. Udało mu się odłączyć od stroju i odejść. Tymczasem wciąż przywiązany Brock został zaatakowany przez czarny symbiont i połączony z nim.

Venom

Zerwał się z sieci Spider-Mana i poprzysiągł na nim zemstę, ale teraz miał odpowiednie umiejętności, żeby stawić mu czoło - połączony z symbiontem stał się niebezpiecznym Venomem, teraz mającym podobne moce, co Spider-Man. Na dodatek, miał dostęp do wspomnień bohatera, kiedy ten miał na sobie czarny strój. W taki sposób dowiedział się, że Spider-Man jest w rzeczywistości Peterem Parkerem.

Później, Spider-Man zobaczył na wieżowcu Rhino, który wyzwał go na pojedynek. Do walki dołączył Shocker, chcący się na nim zemścić. Obu najemników przegonił Venom, który sam chciał zabić Spider-Mana. Brock przedstawił mu swoją nową tożsamość, a także oznajmił, że wie o jego sekrecie.

Venom pokazał swoją siłę, po czym zapowiedział, że przez najbliższy czas będzie nawiedzał Pająka. Chwilę potem zniknął, więc Spider-Man postanowił go poszukać.

Spider-Man później zobaczył Venoma niedaleko budynku Daily Bugle, gdzie Eddie groził ujawnieniem jego tożsamości Jamesonowi. Wywiązało się starcie, którego świadkiem byli zgromadzeni ludzie na ulicy. Venom po raz kolejny odniósł zwycięstwo i zdemaskował Spider-Mana, ale nikt nie zobaczył jego twarzy. Bohater uciekł.

Peter przypomniał sobie o swojej randce z Mary Jane, lecz dowiedział się, że Brock już ją spotkał. Parker zabrał ją spod teatru, uciekając Eddiemu.

Po powrocie do domu, Venom po raz kolejny prześladował Petera, pojawiając się przy jego domu. Eddie był miły dla cioci May, co skłoniło ją do myślenia, że jest dobrym chłopakiem. Brock miał tym samym na celu groźbę zniszczenia życia Parkerowi. Peter miał już dość i wyprowadził na zewnątrz Eddie'go, gdzie ten zmienił się w Venoma i go zaatakował.

Następnie Spider-Man odnalazł nowe mieszkanie Eddie'go, gdzie rozwiesił na ścianie kompromitujące wycinki z gazet, które go zdenerwowały i zmusiły do pogoni za Pająkiem. Na koniec pościgu metrem Spider-Man zwabia Venoma do bazy wojskowej, skąd miał być wystrzelony kosmiczny prom im. Johna Jamesona. Donośny hałas rakiety zranił symbiont, zmuszając go do opuszczenia Eddie'go.

Spider-Man przykleił go do satelity, a Brock padł nieprzytomny. Zostawił go na terenie wojskowym, pokonując swego (dotychczas) najgroźniejszego przeciwnika.

Powrót

Po porażce z rąk Spider-Mana, Eddie był zamknięty w więzieniu Ravencroft. Tam zakochał się w Dr. Ashley Kafka, której powiedział, że chciał jedynie walczyć ze złem, dlatego też został dziennikarzem.

Po jakimś czasie do Ravencroft został przeniesiony seryjny morderca, Cletus Kasady.

Pewnego razu odwiedziło go ciało astralne Barona Mordo, akolity Dormammu. Powiedział Eddiemu, że symbiont powrócił i przyszła pora, aby Venom odegrał rolę w planie Dormammu.

Kasady podsłuchał rozmowę Mordo z Eddie'm i błagał go, żeby to jemu powierzono symbionta. Baron poinformował Brocka, że jego celem jest Stark Enterprises. Odwiedziła go w więzieniu dziwna kobieta, która była nosicielem Venoma. Symbiont szybko złączył się z Eddie'm, umożliwiając mu ucieczkę z Ravencroft.

Udał się do budynku Stark Enterprises, gdzie rozpoczęły się badania nad między-wymiarowym portalem. Sprowokował walkę pomiędzy nim, a Spider-Manem i Iron Manem. Do walki dołączył Carnage - połączenie Kasady'ego i drugiego symbionta, będącego potomstwem Venoma.

Na miejscu walki pojawiła się Ashley Kafka, która przekonała Venoma, aby sprzeciwił się Carnage'owi. Uciekł, a na jego spotkaniu z Mordo, Dormammu i Carnage'm, zerwał z nimi sojusz.

Później, Ashley zabrała Eddiego do Curta Connorsa, który odłączył symbionta od niego. Niespodziewanie, Iron Man i Spider-Man przybyli do ESU, gdzie poprosili go o pomoc w walce z Carnage'm. Eddie zdecydował się ponownie połączyć z symbiontem, po czym ruszyli do kryjówki Mordo.

Tam Carnage przetrzymywał porwaną Kafkę. Iron Man i Spider-Man próbowali zamknąć między-wymiarowy portal, powstrzymując przybycie Dormammu. Kiedy Carnage również był wchłaniany, próbował zabrać Ashley. Venom musiał więc się poświęcić, aby uratować pani doktor. Portal został ostatecznie zamknięty.

Wystąpienia

Spider-Man: The Animated Series

 • Noc Jaszczura (sezon 1)
 • Mordercze pająki (sezon 1)
 • Powrót Pająków Morderców (sezon 1)
 • Kosmiczny strój, część 1 (sezon 1)
 • Kosmiczny strój, część 2 (sezon 1)
 • Kosmiczny strój, część 3 (sezon 1)
 • Venom powraca (sezon 3)
 • Carnage (sezon 3)

Relacje

Sojusznicy

 • Norman Osborn
 • Spencer Smythe
 • Alistair Smythe (wcześniej)
 • Spider-Man
 • Iron Man
 • Dr. Ashley Kafka
 • Carnage (wcześniej)
 • Baron Mordo (wcześniej)
 • Dormammu (wcześniej)
 • Dr. Curt Connors

Wrogowie

 • Spider-Man (wcześniej)
 • J. Jonah Jameson
 • Carnage
 • Baron Mordo
 • Dormammu
 • Iron Man (wcześniej)
 • War Machine (wcześniej)
 • Alistair Smythe

Galeria

Ciekawostki

 • Podobnie jak w komiksach, Venom mówi o sobie "my".
Advertisement