Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Virgil „Turek” Sollozzo - drugorzędny antagonista powieści Mario Puzo Ojciec chrzestny i filmowej adaptacji o tej samej nazwie z 1972 roku. W powieści mówi się, że otrzymał swój przydomek, ponieważ ma nos jak turecki sejmitar. Ma także turecką żonę i dzieci, a większość swojej działalności (uprawy maku) wykonuje w Turcji.

W adaptacji filmowej wcielił się w niego nieżyjący już Al Lettieri. W opartej na filmie grze wideo o tej samej nazwie głosu podłożył mu Richard Newman.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Znany jako Turek, ponieważ miał nos jak turecki sejmitar, a także turecką żonę i rodzinę, i prowadzi wiele własnych interesów w Turcji, Sollozzo zyskał reputację jednego z najlepszych baronów narkotykowych z polami makowymi w Turcji i laboratoriami na Sycylii i Marsellis, choć tak naprawdę był etnicznie sycylijczykiem. Przed II wojną światową był zaangażowany w prostytucję. Był postrzegany jako idealny współpracownik, który zapewniłby pieniądze rodzinie i nie ujawniłby policji informacji, gdyby został złapany, pod warunkiem, że zaopiekuje się jego żoną i dziećmi w Turcji. Zaczął nawiązywać kontakty w latach 30. XX wieku i był widziany na spotkaniu Pięciu Rodzin po śmierci Giuseppe Mariposa w 1934 r.

Zostanie władcą kryminalnym[edytuj | edytuj kod]

Sollozzo przybywa do Nowego Jorku i pozyskuje pomoc rodziny Tattaglia dla nowego biznesu heroiny. Następnie idzie do rodziny Corleone, aby uzyskać pieniądze i ochronę od policji i sądów. Don Vito Corleone odmawia jednak, twierdząc, że handel narkotykami jest szkodliwy dla dzielnic i nadwyrężyłby jego powiązania polityczne.

Sollozzo, zdając sobie sprawę z tego, że najstarszy syn Vito i rodzinny underboss Sonny był bardziej zainteresowany handlem, postanawia zamordować Vito. W tym samym czasie porywa consigliere rodziny Corleone Toma Hagena i mówi mu, aby przekonał Sonny'ego, że powinien zaakceptować pierwotną umowę i zemścić się na śmierci ojca. Hagen obiecuje uspokoić Sonny'ego, ale ostrzega przed nieuchronną represją ze strony Lucy Brasi, fanatycznie lojalnego ochroniarza i zabójcy Vito. Jednak bez wiedzy Hagena Sollozzo przewidział to i już zamordował Brasiego.

Upadek[edytuj | edytuj kod]

Po spotkaniu z Hagenem Sollozzo dowiaduje się, że Vito wciąż żyje. Wysyła agentów do szpitala, aby ponownie spróbowali zabić Vito po tym, jak Mark McCluskey, kapitan policji w kieszeni Sollozza, aresztował mężczyzn Salvatore Tessio, którzy chronią Dona Corleone'a w szpitalu i odciągnął strażników policyjnych przed salą szpitalną Dona do innych obowiązków. Ale plany się kończą, gdy najmłodszy syn Vito, Michael, przybywa na miejsce zdarzenia, stwierdza, że ​​wszyscy strażnicy zniknęli, podejrzewa, że ​​Sollozzo ma zamiar podjąć kolejną próbę zamachu i jest w stanie uratować ojca. Nakłania zabójców do myślenia, że ​​pilnuje Dona, a zamieszanie ostatecznie kończy się wezwaniem McCluskeya. Policjant konfrontuje się z Michaelem i uderza go, łamiąc szczękę.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Wkrótce potem Sollozzo proponuje Michael'owi spotkanie w celu rozwiązania działań wojennych, potajemnie kolejną próbą zakończenia życia Vito. Pod osobistą ochroną McCluskeya Sollozzo spotyka się z Michaelem w restauracji. Chociaż Michael jest przeszukiwany przed spotkaniem, rewolwer dla niego został umieszczony za górnym zbiornikiem toalety w toalecie restauracji. Michael usprawiedliwia się i idzie do łazienki po rewolwer. Kiedy wraca, wyciąga broń i strzela do Sollozza w czoło, zabijając go natychmiast, a sekundę później zabija McCluskeya.

W grze wideo[edytuj | edytuj kod]

Podczas gry Sollozzo kupuje magazyn w centrum miasta i rozpoczyna fronty narkotykowe w każdej z dzielnic Nowego Jorku. Po incydencie w szpitalu Sonny Corleone zarządza serię represji w sprawie firmy Sollozzo, która widzi zniszczenie jego magazynu i frontów narkotykowych znajdujących się w opuszczonych budynkach w całym mieście.

Podczas zabójstwa w restauracji Louis obecny jest bohater gry Aldo Trapani. Istnieją pewne drobne różnice, takie jak fakt, że Michael strzela do Sollozza dwa razy zgodnie z instrukcją, zamiast odchodzić od planu. Ponadto w restauracji jest tylko jedna osoba, która pozostaje wierna samej powieści.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Sollozzo był cierpliwym i metodycznym człowiekiem, który wolał rozumieć rzeczy zza kulis, ale także nie bał się zabrudzić sobie rąk. Był także niezwykle manipulacyjną, inteligentną i przebiegłą osobą, rozumiejącą sukces, jaki można osiągnąć dzięki narkotykom, ale także potrzebę posiadania potężnych sojuszników, takich jak Vito Corleone i Emilio Barzini.

Pomimo całej swojej brutalności był troskliwym i ojcowskim mężem, i pracował tylko z ludźmi, którzy gwarantowaliby utrzymanie swojej rodziny, gdyby cokolwiek mu się stało.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Scena morderstwa Sollozza jest odniesieniem do morderstwa Joe Masserii. Ten ostatni został zabity w restauracji na Coney Island podczas spotkania ze swoim najwyższym porucznikiem, Lucky Luciano, który zorganizował zabójstwo. Krótko po tym, jak Luciano wybiegł do łazienki, przybyło czterech strzelców i zastrzelili Masserię, zabijając go, podobnie jak Virgila.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.