Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Vulture


Adrian Toomes znany jako Vulture – finałowy antagonista sezonu drugiego serialu Spider-Man: The Animated Series.

Jest to bogaty biznesmen w podeszłym wieku, właściciel firmy Toomes Aerodynamics, a także superzłoczyńca i późniejszy członek Insidious Six.

Biografia

Spider-Man: The Animated Series

Początek

Stanie się Vulture'm

Adrian Toomes, stary prezes Toomes Aerodynamics i wynalazca, za wszelką cenę chciał znowu być młody. W tym celu skontaktował się z Hammerheadem, który mu sprzedał Tablicę Czasu.

Na jej podstawie opracował parę rękawic, które pozwalały mu chwilowo "wysysać" młodość od innej osoby, przywracając sobie samemu młody wiek. Następnie skonstruował elektromagnetyczny strój wraz ze skrzydłami, które umożliwiały latanie.

Norman Osborn dowiedział się o jego badaniach nad odwróceniem procesu starzenia, a także rozwijaniem technologii grawitacyjnych, więc zwołał spotkanie zarządu firmy, gdzie stwierdził, że Toomes prowadzi ją do finansowej katastrofy.

Jako, że Adrian nie był obecny na zebraniu, Osborn zaproponował, aby kupić firmę i połączyć ją z Oscorp, osiągając większe zyski. Toomes, komunikujący się z nim przez telefon, wściekł się i powiedział, że firmie jest miejsce "tylko na jednego drapieżnego ptaka", po czym ubrał strój Vulture'a i odleciał ze swojego domu.

Pierwsze spotkanie ze Spider-Manem

Vulture udał się do Central Parku, gdzie zobaczył małego chłopca. Natychmiast odebrał mu młodość, osiągając sukces. Spider-Man był świadkiem zdarzenia, więc zaatakował dotychczas nieznanego wroga.

Toomes próbował zabić Spider-Mana, sprawiając, że spadło na niego drzewo. Jednak w tym samym czasie, jego "czas młodości" się skończył i ponownie stał się starcem, przez co był zmuszony do odwrotu.

Lecąc nad ulicami, Toomes uznał, że musi przejmować energię dorosłej osoby, żeby zyskać więcej czasu. Wtedy poprzysiągł zemstę na Normanie Osbornie.

Dalsze poczynania

Próba zemsty

Następnie, Vulture odebrał energię ochroniarzowi Toomes Aerodynamics, po czym zobaczył rozmawiającego przez telefon Osborna. Kiedy Norman powiedział, że wygra głosowanie w zarządzie, został zaatakowany przez młodego Vulture'a.

W tym samym czasie Peter Parker (prawdziwa tożsamość Spider-Mana) był na rozdaniu nagród w budynku Toomes Foundation, ale jego pajęczy zmysł wyczuł niebezpieczeństwo.

Vulture niemal zabił Osborna, wyrzucając go z dużej odległości, ale biznesmen został uratowany przez Spider-Mana, który dołączył do walki, co wściekło Toomesa. Po walce powrócił do starego wieku, więc ponownie uciekał z pola bitwy.

Tym razem Spider-Man miał okazję go złapać, ale Vulture był za szybki. Kiedy sęp uciekał, Spider-Man zdołał zrobić mu zdjęcie. Po dokładnym przestudiowaniu fotografii doszedł do wniosku, że jego przeciwnikiem jest Adrian Toomes.

Zmiana taktyki

Później, będąc w młodym wieku spotkał w laboratorium Flasha Thompsona i Debrę Whitman, którym przedstawił się jako Arthur Avis, asystent Toomesa.

Następnego dnia spotkał się z Dr. Curtem Connorsem i przyczepił mu do głowy neutralizator, który trzymał Connorsa w stanie paraliżu. Przejął jego energię i ruszył, aby zemścić się na Osbornie.

Tym razem zdecydował się porwać jego syna, Harry'ego. W tym czasie Harry przebywał w teatrze, wraz z Peterem Parkerem. Vulture zaatakował go, ale Parker szybko przebrał kostium i uratował Osborna. Ponownie odniósł porażkę, bo kończył mu się czas, więc odleciał.

Bitwa w budynku Toomesa

Wieczorem Debra zobaczyła szybującego Sępa nad budynkiem Toomesa. Zadzwoniła do Petera Parkera, ale po chwili Vulture dorwał ją i odebrał jej energię. Spider-Man ruszył na pomoc, ale nie zdążył na czas, bo Adrian odleciał z dziewczyną przez okno.

Później, Toomes powrócił do swojego gabinetu, gdzie w monitoringu zobaczył Flasha Thompsona i Spider-Mana. Kiedy skończyła mu się młodość Debry, próbował odebrać ją Flashowi, ale Spider-Man rzucił się na niego i sprowokował walkę.

Wtedy Vulture groził mu wysadzeniem budynku. Spider-Man nie słuchał go, więc Toomes potraktował go neutralizatorem i odleciał. Pająk został jednak ocalony przez Flasha. Po chwili Vulture zaskoczył bohatera, przejmując jego młodość. Jak się okazało, w ten sposób zyskał również jego siłę.

Kolejny atak na Osborna

Vulture sprawił, że Spider-Man stał się starym człowiekiem. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z jego planem, bo Pająk zdołał uciec, pozbawiając go możliwości ponownego przejęcia jego siły i zwinności. Musiał więc działać szybko.

Zaatakował helikopter, którym leciał Norman Osborn, powodując jego katastrofę. Osborn wyleciał z niego spadochronem, ale Vulture go przeciął i zabrał Osborna na pobliski dach.

Tam przedstawił się jako Adrian Toomes. Kiedy chciał go zabić, zaczął zmieniać się w pajęczego potwora. Działo się tak, ze względu na niedawne wydarzenia, kiedy to identyczna mutacja zaszła u Spider-Mana.

W poszukiwaniu lekarstwa

Następnego dnia zdesperowany Vulture udał się do swojego laboratorium, gdzie pracował Dr. Connors. Naukowiec wyjaśnił, że jego mutacja jest spowodowana kontaktem ze Spider-Manem. Kiedy Vulture odebrał mu młodość, wchłonął jego zmutowany gen DNA.

Po chwili do laboratorium wszedł Skorpion, pragnący wyleczyć się metodą neogeniki. Gargan zdziwił się obecnością tego "ptaszyska" i sprowokował z nim walkę. W końcu obaj poszli do porozumienia, kiedy Skorpion wyjawił swe intencje. Czekali w laboratorium na przyjście Spider-Mana.

Rzeczywiście, Pająk zjawił się u Connorsa z prośbą o pomoc. Wtedy wpadł w pułapkę Skorpiona, ale Vulture powstrzymał go przed zabiciem Spider-Mana. Dr. Connors naprawił rękawice Toomesa tak, aby mógł z powrotem przekazać zmutowane geny Spider-Manowi.

Coś poszło nie tak, a Vulture nie tylko nie pozbył się transformacji w potwora, na dodatek powrócił do starego wieku. W trakcie chaosu, Dr. Stillwell zniszczył rekombinator, aby upewnić się, że żaden potwór podobny do Skorpiona już nigdy nie powstanie.

Vulture, ciągle cierpiący na mutację, zdecydował się ukryć przed światem.

Stała zmiana w młodzieńca

W jakiś sposób Skorpion zdołał uwięzić go w swoim mieszkaniu. Wygląda na to, że Vulture przestał transformować się w pajęczego potwora, ale za to co chwilę "skakał" z postaci starca do młodzieńca. Po nagłym wyjściu Skorpiona, jego narzeczona odkryła, że został schwytany przez Alistaira Smythe'go, pracującego dla Silvermane'a. Nie mając innego wyjścia, Sarah uwolniła Toomesa, w celu udzielenia pomocy Garganowi. Vulture przyleciał do kryjówki Silvermane'a, gdzie zrobił niemałe zamieszanie. Kiedy Silvermane, będąc niemowlakiem chciał pozyskać starość od Spider-Mana, Vulture uwolnił Pająka i sam zamienił się w młodzieńca na stałe, tym samym zmieniając Silvermane'a z powrotem w starca.

Wystąpienia

  • Zniszczony przez czas (sezon 2)
  • Głos Sępa (sezon 2)
  • Totalny koszmar (sezon 2)

Galeria

Ciekawostki

  • Motyw wysysania młodości z innych osób przez Vulture'a jest stworzony na potrzeby serialu.
Advertisement