FANDOMWładca Miasta na Jeziorze – poboczny antagonista pojawiający się w książce Hobbit, czyli tam i z powrotem z 1937 roku i w jej adaptacjach. W filmie Hobbit: Pustkowie Smauga pełni rolę antagonisty, natomiast w filmie Hobbit: Bitwa Pięciu Armii jego rola jest mało znacząca i pojawia się tylko na kilka minut w filmie. Pojawia się również w grze The Hobbit.

Jest on przywódcą ludzi z Esgaroth i widzi zagrożenie dla swojej władzy ze strony Barda Łucznika. Jest on chciwy, ale zarazem przebiegły i charyzmatyczny.

W adaptacjach został zagrany przez Stephena Fry'a.

Biografia Edytuj

W książce Edytuj

Władca rządził od 2920 do 2941 roku Trzeciej Ery i miał około trzydziestu lat, kiedy rozpoczął rządzenie. W chwili wydarzeń w książce miał około 50 lat. Prowadził łagodną politykę handlując z Elfami z Mrocznej Puszczy, co przynosiło Esgaroth spore korzyści. Wszystko się zmieniło wraz z przybyciem Kampanii Thorina. Władca powitał ich z otwartymi ramionami, ale tylko po to, aby zyskać w oczach mieszkańców. Po tym jak Smaug zniszczył Esgaroth, Władca zrzucił całą winę na krasnoludy. Po Bitwie Pięciu Armii Bard I Łucznik przejął władzę nad Dale i dał Władcy udział ze skarbca Ereboru na odbudowę Esgaroth. Władca jednak z uciekł ze skarbami na pustkowia, gdzie jakiś czas później zmarł.

W adaptacjach Edytuj

W adaptacjach Peter Jacksona Władcę grał angielski aktor Stephen Fry. W filmach jest jednym z głównych antagonistów. Jest przedstawiony jako chciwy urzędnik, który za wszelką cenę chce utrzymać swoją pozycję. Nie wykazuje zbyt wielkiego zainteresowania stanem Esgaroth. W mieście zaczął rosnąć głosy przeciwko jego władzy. Zaczął za pomocą siatki szpiegowskiej śledzić Barda. Kiedy Thorin i reszta jego Kampanii została złapany podczas kradzieży broni z Esgaroth, Władca szybko określił ich jako bandytów. Po tym jak Thorin obiecał ludziom z Esgaroth bogactwo w zamian za pomoc, Władca ujrzał w tym szansę na przywrócenie swojej popularności oraz na wzbogacenie się. Władca dał im broń oraz wyposażył. Później wysyła swoich żołnierzy, aby pojmali Barda. Udaje mu się jednak uciec, ale Władca z pomocą Alfirda obezwładnia go. Kiedy Smaug zaatakował Esgaroth, Władca próbował uciekać wraz z majątkiem. Po tym jak Smaug został zabity przez Barda, jego ciało spadło na Władcę, zabijając go.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.