FANDOMWalder Frey – trzeciorzędny antagonista w serialu Gra o tron oraz w serii książek z cyklu Pieśń lodu i ognia.

Biografia Edytuj

Gra o tron Edytuj

Sezon 1 Edytuj

Catelyn Stark spotyka się z rycerzami Freya. Pyta się ich o stan zdrowia Waldera. Oni odpowiadają się, że Frey ma się dobrze i planuje obejść swoje 90te urodziny biorąc sobie nową żonę. Tyrion Lannister śmieje się z tego powodu, przez co zyskuje wrogów w postaci żołnierzy Freya. Kiedy wojsko Robba Starka dociera pod siedzibę Waldera Freya podczas marszu na południe, aby uzyskać taktyczną przewagę nad Lannisterami, Robb prosi Waldera o zgodę na przeprawę. Frey zastanawia się, dlaczego powinien ryzykować wściekłość rodu Lannisterów. Catelyn mówi Robbowi, że Frey jest przebiegły i że nie można mu ufać. Następnie Walder negocjuje z Catlyn. Po wkroczeniu do Bliźniaków Catlyn widzi Waldera, a obok niego jego synów oraz wnuków. Dochodzi do negocjacji między obiema stronami. Walder mówi, że przepuści armię Starków, jeżeli Robb poślubi jedną z jego córek, którą sam sobie wybierze. Dodatkowo Arya ma poślubić jego syna, Waldrona. Robb musi także uznać Olyvara Freya jako swojego dziedzica. Robb zgadza się na to.

Sezon 3 Edytuj

Robb prosi Waldera Freya o pomoc w zdobyciu Casterly Rock. Frey w odpowiedzi wysyła swoich dwóch synów: Lothara i Waldera Riversa do Riverrun, aby omówili warunki sojuszu z nim. Lord Walder domaga się w zamian Harrebhal, a także małżństwa Edmure'a Tully'ego z jego córką Roslin. Kiedy Król Północy i jego ludzie przybywają do Bliźniaków, on oferuje im gościnę. Później nadzoruje ślub Edmure'a i Roslin, a następną świętowanie ślubu. Kiedy nowożeńcy wychodzą z sali, daje znak swoim ludziom, aby zabili Starków. Sam jednak na całe zajście patrzy popijając przy tym wino. Catlyn Stark bierze jego żonę Joyeyse jako zakładnika i grozi jej zabiciem, jeżeli on nie oszczędzi jej syna. Lord Frey chłodno odpowiada, że znajdzie sobie inną żonę. Robb zostaje zabity przez Roose'a Boltona, który zaplanował sojusz z Walderem. Żona Freya zostaje zabita przez Catlyn, a ona sama przez Czarnego Waldera. Za pomoc w pozbyciu się Robba, Frey otrzymuje Riverrun oraz ochronę Tywina Lannistera. Następnego ranka świętuje zwycięstwo razem z Roose Boltonem. Chociaż ten drugi jest przejęty ucieczką Bryndena Tylly'ego, to Lord Frey ignoruje to. Następnie szydzi z pokonanego Robba popijając wino.

Sezon 4 Edytuj

Po Krwawych Godach, Lord Frey, jak i cały jego ród stał się celem nienawiści. Wielu lordów Dorzecza nie uznawało jego władzy, przez co kraina popadała w bezprawie.

Sezon 6 Edytuj

Dominacja Waldera Freya w Dorzeczy zostaje osłabiona, gdy Brynden Tully odzyskuje Riverrun. Frey wysyła więc swoich dwóch synów, aby odzyskali twierdzę. Mają użyć do tego Edmure'a Tully'ego jako zakładnika. Walder jest wściekły tym, że inni lordowie się z niego śmieją. Mówi również, że nie umrze, póki oni nie przestaną się śmiać.

Po odzyskaniu Riverrun i klęsce rodu Tully w Bliźniakach dochodzi do świętowania. Frey rozmawia podczas zabaw z Jaimie Lannisterem. Po wyjeździe Lannisterów młoda dziewczyna przynosi mu kawałek. Frey zauważa, że on jeszcze jej nie zna. Później jest poirytowany nieobecnością synów. Młoda służąca pokazuje, że części ciała jego synów są w cieście. Frey jest tym przerażony i patrzy na dziewczynę, która zdejmuje maskę. Okazuje się nią Arya Stark. Frey próbuje uciekać, ale Arya podcina mu gardło i patrzy z satysfakcją, jak on umiera.

Sezon 7 Edytuj

Po zamordowaniu Waldera, Arya zaczyna podszywać się pod niego. Organizuje wielką ucztę, na którą zaprasza wszystkich synów Freya. Wygłasza przemowę i zwycięstwach rody Frey. Następnie wznosi toast, ale zabrania picia wina kobietom. Wszyscy Freyowi wypijają zatrute wino. Później, gdy trucizna zaczyna działać, Arya zaczyna wypominać im ich zbrodnie. Po tym jak wszyscy synowie Freya umierają, Arya opuszcza Bliźniaki.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.