FANDOMWat Tambor – antagonista w serii Gwiezdne wojny. Pojawia się zarówno w filmach takich jak Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów i Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów, jak i w serialu Gwiezdne wojny: Wojny klonów.

Wat Tambor był Skakoaninem oraz przywódcą Unii Technokratycznej. Podczas Kryzysu Separatystów przyrzekł zasoby Unii dla Konfederacji Niezależnych Systemów, zdobywając sobie miejsce na Radzie Separatystów podczas Wojen Klonów. W początkowych fazach konfliktu Tambor został mianowany emirem Ryloth i nadzorował jego okupację przez Separatystów. Po odrzuceniu rozkazów opuszczenia Ryloth, gdy fala bitwy zwróciła się przeciwko Separatystom, Tambor został pokonany i schwytany przez Republikę Galaktyczną. Został krótko uwięziony na Coruscant przed wyzwoleniem w późniejszym konflikcie.

Gdy Wojna Klonów uległa eskalacji, Wat Tambor zainteresował się uwięzionym żołnierzem ARC CT-1409, który został schwytany podczas bitwy w Cytadeli, ale został uznany przez Republikę za zmarłego. Tambor trzymał nieprzytomnego Echa w komorze stazy i udało mu się wydobyć informacje z umysłu Echo o algorytmie strategii opracowanym przez kapitana Rexa. Oficjalnie utrzymując neutralność Unii Technokratycznej, Tambor potajemnie sprzedał algorytm Admirałowi Trechnowi, który użył go podczas kampanii inwazyjnej na świat Republiki Anaxes. Relacje Tambora z Separatystami zostały ujawnione przez zespół infiltracji Republiki składający się z Rexa, oddział 99 i rycerza Jedi, Anakina Skywalkera.

Podczas ostatnich dni Wojen Klonów, Wat Tambor i reszta Rady Separatystów przeniosła się z planety Utapau na Mustafar, gdzie zostali zabici przez Dartha Vadera. Po jego śmierci nowo utworzone Imperium Galaktyczne przejęło kontrolę nad majątkiem Unii Technokratycznej.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.