FANDOMWheatley - deuteragonista który staje się głównym antagonistą gry wideo Portal 2 z 2011 roku.

Głosu podłożył mu Stephen Merchant.

Biografia Edytuj

Na początku gry Wheatley budzi Chell, która pozostaje w zastoju od kilku lat i próbuje pomóc jej uciec z obiektu Aperture Science, ale podobno zostaje zniszczona przez GLaDOS, gdy przypadkowo zostaje ponownie aktywowana. Jednak pojawia się w ukrytych obszarach obiektu dla Chell, a później pomaga jej pokonać GLaDOS, zastępując swój program w głównym systemie sterowania sobą.

Ale w tej samej chwili, gdy Wheatley ma pozwolić Chell odejść, staje się zniszczony i zdradza ją, oskarżając ją o samolubne wykorzystanie go. Częściowo dzieje się tak w wyniku próby uznania się za obalenie GLaDOS, ale GLaDOS mówi, że nie zrobił nic, aby to osiągnąć (nawet jeśli faktycznie zrealizował kilka planów) i przyznał Chell uznanie za wykonanie całej pracy. W gniewie chwyta GLaDOS w akumulator ziemniaczany, a ona rozpoznaje jego głos jako program, który naukowcy zainstalowali w niej, który dał jej okropne pomysły, próbując spowolnić jej wzrost władzy, nazywając go kretynem. Rozwścieczony Wheatley łamie platformę ewakuacyjną i wrzuca ich oboje do wyjątkowo głębokiego szybu prowadzącego do najniższych obszarów obiektu. Gdy spadają, GLaDOS wyjaśnia, że ​​Wheatley został zaprojektowany przez naukowców, aby zawsze wpadał na złe pomysły (jej własnymi słowami, aby być „kretynem”).

Kiedy Chell wraca do GLaDOS do głównej placówki, Wheatley przeprojektował wszystkie komory testowe na swój własny obraz, łącząc wieżyczki i kostki towarzyszące w jedną, a nawet zmieniając logo na ekranie ładowania na „Wheatley Laboratories”. Ponieważ jednak jego zadaniem jest podejmowanie złych decyzji, zaniedbał utrzymanie wadliwych systemów laboratorium, narażając obiekt na ryzyko rozpadu nuklearnego. Kiedy spotykają go na ekranie, GLaDOS próbuje ogłuszyć Wheatleya, wypowiadając paradoksalne stwierdzenie („To zdanie jest fałszywe”), ale Wheatley ignoruje błąd i mówi „prawda”. W końcu docierają ponownie do głównego pomieszczenia, gdzie Wheatley twierdzi, że obiekt wkrótce wybuchnie, a on studiował ostateczną walkę z bossem od pierwszej gry i zmienił wszystkie rzeczy, które pozwoliły na pokonanie GLaDOS, takie jak brak powierzchni na robienie portalu i natychmiastowa aktywacja śmiertelnej neurotoksyny. Mimo to Chell nadal jest w stanie zepsuć i zastąpić jego rdzenie osobowości. Ma zamiar nacisnąć przycisk, który zastąpi jego program do GLaDOS, gdy Wheatley wyjawia, że ​​wpadła w pułapkę przycisku i eksploduje, raniąc Chell. Obiekt wkrótce eksploduje, powodując awarię i zanikanie paneli, jak na przykład Księżyc odsłaniający niebo. Chell strzela w portal do księżyca, który ssie wszystko na jego powierzchnię, w tym siebie. GLaDOS wyciąga rękę, by wyciągnąć Wheatleya z rąk Chell, a potem wciąga Chell z powrotem do środka.

Po napisach, ujawniono że Wheatley unosi się w kosmosie wraz z jednym z jego rdzeni osobowości, który ma obsesję na punkcie kosmosu, w którym rozpacza nad swoim losem i mówi, że ma wyrzuty sumienia, że zdradził Chell i chciałby ją przeprosić.

Ciekawostki Edytuj

  • Wheatley pojawia się w Team Fortress 2 jako saper Ap-Sap dla Szpiega.
  • Pojawia się również w grze LEGO Dimensions.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.