Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Chcę mojego ptaka!

—Żądanie Ivana

Ivan Vanko, znany również jako Whiplash, jest głównym antagonistą filmu Marvel Iron Man 2 z 2010 roku. Jest niezadowolonym, bezlitosnym rosyjskim fizykiem, który ma obsesję na punkcie zemsty na rodzinie Tony'ego Starka.

Został zagrany przez Mickey'a Rourke'a, który także zagrał Hyperiona.

Biografia

Wczesne życie

Był synem Antona Vanko, byłego rosyjskiego fizyka, który współpracował z ojcem Tony'ego Starka, Howardem Starkiem. Rzeczywiście, Anton zaprojektował reaktor łukowy Howarda, który zajmował skrzynię Tony'ego Starka. Ale Howard chciał użyć reaktora w celu uczynienia świata lepszym, Anton był bardziej zainteresowany sprzedażą technologii, aby zostać milionerem, więc Antona deportowano z powrotem do Rosji. Kiedy Anton wrócił do Rosji, Sowieci chcieli go ukarać za nieudaną współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, a tym samym został wysłany na wygnanie do północnej Syberii, gdzie musiał samotnie wychowywać swojego syna Iwana. Kiedy Anton zmarł, Iwan ślubował zemstę na rodzinie Starków. Iwan stworzył swój własny reaktor łukowy połączony z dwoma elektrycznymi biczami, zrobił to dzięki notatkom, które zostawił mu ojciec.

Iron Man 2

Przebrany za robotnika, zaatakował Starka w trakcie wyścigu Grand Prix Historic Monaco, ale został pokonany przez zbroję superbohatera. Po jego klęsce został aresztowany i wysłany do więzienia, ale natychmiast został uwolniony przez Justina Hammera (przemysłowego konkurenta Stark Industries), który chce, aby Ivan pracował dla niego, aby wyprodukował zbroje podobne do zbroi Starka i wyposażyć w nie USA. Hammer zaoferował Iwanowi papugę, aby przekonała go, by pracował dla niego. Ale zamiast robić zbroję, o którą poprosił Hammer, Whiplash zamiast tego stworzył wiele humanoidalnych dronów (zwanych Dronami Hammera), które zirytowały Justina, który zagroził mu wyeliminowaniem. Wreszcie, podczas gdy Iwan był pod obserwacją w zakładzie Hammera, Hammer zaprezentował drony i zbroję Mark III pilotowaną przez podpułkownika Jamesa Rhodesa na "Stark Expo". Ivan zabija swoich strażników, wyłamuje się z pokoju i przejął zdalną kontrolę nad dronami i Mark III i zaprogramował ich, by zabili Starka, który przybył krótko przedtem. Stark i Rhodes walczą i kończą wyścig w rzece w parku pod olbrzymią kopułą, gdzie Rhodes odzyskuje kontrolę nad sprzętem dzięki agentce Natashy Romanoff (która przeniknęła do siedziby Hammer Industries, aby wyłączyć pilota). Niestety, drony Vanko docierają pod kopułę i otaczają Stark i Rhodesa, które na szczęście łatwo pokonują drony. Ale nagle przybywa Iwan w nowej zbroi i przeciwstawia się duetowi. Rhodes próbuje zdetonować pocisk samonaprowadzający, który dał mu Hammer, ale pocisk nie ma wpływu na zbroję pancerną. Vanko zyskuje przewagę nad nimi i łapie je dwoma biczami elektrycznymi. Ale nagle Stark ma pomysł, przypominając wybuch wywołany przez reaktor Rhodesa i jego w urodziny Starka, nakazuje mu odpalić swój reaktor wraz z nim, a przez to udaje im się pokonać Vanko, ten jest ciężko ranny, ale powiedział Starkowi "przegrałeś". Stark i Rhodes odkryli, że rozproszone wokół nich drony są zaprogramowane do samozniszczenia. Udaje im się uciec, a Vanko ginie podczas eksplozji.

Advertisement