Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki


Wieczni Sithowie to główna antagonistyczna frakcja w filmie Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie, której działania były już widoczne w filmach Przebudzenie mocy i Ostatni Jedi.

Są kultem Sithów, który został założony i prowadzony przez wskrzeszonego Darth Sidiousa po pokonaniu Imperium Galaktycznego w bitwie o Endor i zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci. Kult użył Najwyższego Porządku jako swojego pionka w celu odwrócenia uwagi reszty mieszkańców Galaktyki, podczas gdy sam potajemnie tworzył ogromną flotę Gwiezdnych niszczycieli typu Xyston, a każdy z nich był wyposażony w superlaser zdolny niszczyć całe planety. Cała ta flota została nazwana Ostatecznym Porządkiem, który później miał być nazwą nowego imperium Sithów.

Historia

W czasie bitwy o Endor zginęli Darth Vader oraz Imperator Palpatine. Jednak ten drugi dzięki użyciu ciemnej strony mocy przeniósł swoją świadomość do nowego ciała znajdującego się na planecie Exegol, która była siedzibą Wiecznych Sithów. Od tamtej pory Sithowie zaczęli indoktrynację tamtejszej ludności, by ci w przyszłości stali się żołnierzami w służbie nowego imperium. Rozpoczęto także budowę ogromnej liczby Gwiezdnych niszczycieli typu Xyston, a każdy z nich był wyposażony w superlaser zdolny niszczyć całe planety. W międzyczasie jeden z agentów Wiecznych Sithów, Ochi został wysłany z misją uprowadzenia wnuczki Sidiousa, by ta mogła posłużyć za nowe ciało dla Imperatora. Ochi jednak zawiódł.

Chcąc odciągnąć uwagę mieszkańców Galaktyki od swoich działań, Sidious rozkazał Snoke'owi stanąć na czele nowo utworzonego Najwyższego Porządku. Snoke jednak został zabity przez Kylo Rena, który sam obwołał się przywódcą Najwyższego Porządku. Jakiś czas później Ren wyśledził Imperatora z zamiarem zabicia go, gdyż uważał jego istnienie za przeszkodę. Nowy Najwyższy Przywódca odkrył sekrety Wiecznych Sithów, w tym ich tajną operację  oraz wskrzeszonego Dartha Sidiousa, którego sklonowane ciało nadal się pogarszało pomimo wysiłków jego zwolenników, by utrzymać go przy życiu. Imperator zmanipulował Rena do zabicia Rey, oferując mu swoją flotę Gwiezdnych niszczycieli. Ren jednak nie był ufny wobec słów Imperatora, nie chcąc być znowu podwładnym.

Ruch Oporu dowiedział się o Wiecznych Sithach od szpiega w Najwyższym Porządku, generała Huxa, który próbował osłabić pozycję Rena, dostarczając informacje swoim wrogom. Ruch Oporu potwierdził powrót Imperatora i że jego zwolennicy są przygotowani do uwolnienia armady okrętów wojennych zdolnych do niszczenia planet.

Po tym jak Ren nawrócił się na jasną stronę mocy i ponownie przyjął imię Bena Solo, Sidious postanowił wykorzystać Rey. Wiedząc, że dziewczyna jest jego wnuczką, Sidious nie tylko zaoferował jej tron Sithów , ale także namówił ją, by go zabiła w gniewie, pozwalając jego duchowi przeniknąć do jej ciała. Przez to, że jeden z okrętów Wiecznych Sithów zniszczył planetę Kijimi jako pokaz siły, Ruch Oporu podjął desperacką próbę powstrzymania kultu przez wysłaniem swojej niszczycielskiej armady, nie chcąc dopuścić do powrotu Sithów.

Podczas bitwy o Exegol członkowie kultu Sithów byli świadkami, jak Rey niechętnie uczestniczyła w rytuale Sidiousa, mając nadzieję, że uratuje swoich sojuszników przed zniszczeniem przez siły Wiecznych Sithów. Jej uległość zadowoliła Sidiousa, który oświadczył swoim zwolennikom, że Zakon Jedi nie żyje, a nowe panowanie Sithów rozpocznie się, a jego wnuczka zasiądzie na tronie nowego imperium. Jednak zanim ceremonia mogła zakończyć się ofiarną śmiercią Sidiousa, Ben Solo przybył, aby walczyć u boku Rey. Wieczni Sithowie próbowali przeszkodzić Solo w dotarciu do sali tronowej. Wyczuwając obecność Solo poprzez ich więź, Rey powstrzymała się od poddania się ciemnej stronie. Gdy j plany zostały pokrzyżowane, Sidious zaatakował obu Jedi i odkrył, że siła ich więzi była kluczem do przywrócenia mu sił. Dzięki tej wiedzy Sidious porzucił swoje dotychczasowe plany i z powodzeniem wyssał wystarczającą ilość energii, aby w pełni odbudować swoje ciało.

Po odrodzeniu Sidious zapewnił swoich zwolenników, że Ruch Oporu i ich sojusznicy są skazani na porażkę. Jednak, gdy wystrzelił w niebo łańcuch błyskawic mocy , niszcząc lub wyłączając statki swoich przeciwników, Rey wezwała duchy wszystkich Jedi, aby pomogli jej pokonać Mrocznego Lorda Sithów. Wynikająca z tego eksplozja energii Mocy zniszczyła ciało Sidiousa i spowodowała zawalenie się otaczającej ich budowi, miażdżąc tysiące kultystów, którzy byli świadkami zniszczenia ich pana.  Ich upadek, połączony z decydującą porażką Ostatecznego Porządku, zniszczył kult Wiecznych Sithów  w roku 35 ABY . Bez obiecanego wsparcia Wiecznych Sithów, rządy Najwyższego Porządku upadły pod naporem ogólnogalaktycznego powstania, które doprowadziło do klęski junty wojskowej.

Galeria

Nawigacja

Advertisement