FANDOMDziś ponownie wysyłamy moją machinę wojenną po benzynę do Oktanii i pociski z Farmy Kul. Ponownie salutuję Cesarzowej Furiosie. A także moim pół żywotnym Trepom Wojny, którzy będą ze mną przemierzać autostrady Valhalli. Jestem Waszym Odkupicielem! To dzięki mnie powstaniecie z prochów tego świata!

—Przemowa niedługo przed właściwą akcją filmu


Wieczny Joe (ang. Immortan Joe) – główny antagonista w filmie Mad Max: Na drodze gniewu. To tyran i manipulator, oraz jeden z największych władców na Pustkowiach.

Rządzi dużym obiektem zwanym Cytadelą i jego okolicami. Utrzymał władzę dzięki dostępowi do nieograniczonych zapasów wody, czerpanej z podziemi. Właśnie to skupia wokół niego ludzi, uznających go za mesjasza.

Stary i chory Joe próbuje za wszelką cenę spłodzić zdrowego potomka, przez gwałt na kilku młodych kobietach, które niegdyś zniewolił. Wszystkie zostają uwolnione przez Imperator Furiosę, która szczerze im współczuje i postanawia wywieźć je do miejsca, w którym się urodziła. Wieczny stara się za wszelką cenę odzyskać swoją "własność".

Został zagrany przez Hugh Keays-Byrne'a, który w pierwszej części serii Mad Max odegrał rolę Obrzynacza.

Opis

Nosi zbroję z kuloodpornego plastiku, pokrytą licznymi medalami. Zawsze ma przy sobie dwa rzadkie srebrne rewolwery i zdobione berło.

W rzeczywistości pancerz ukrywa jego nadwagę, oraz liczne guzy i otwarte rany. Może to oznaczać, iż mężczyzna jest chory na raka lub cierpi na inną poważną chorobę. Sam fakt korzystania z aparatu oddechowego może oznaczać problemy z oddychaniem.

Czasami ma problemy z chodzeniem, co starannie ukrywa. W takich sytuacjach korzysta z pomocy swojego syna Rictusa. Ta sytuacja zakrawa na ironię, gdyż jedna z zasad Trepów Wojny brzmi: "Jeśli nie możesz wstać, nie możesz prowadzić wojny!". Właśnie to sprawia jego ciągłą potrzebę ukrywania się i niemal opętańczą chęć spłodzenia zdrowego potomka.

Biografia

Wcześniejsze wydarzenia

Niewiele wiadomo o jego życiu przed apokalipsą. Jednakże gdy rozpoczął się konflikt, który doprowadził do końca cywilizacji, Joe Moore był pułkownikiem w australijskiej armii. Podobno zasłużył się w trakcie wojen o wodę i benzynę, ale nie do końca wiadomo, czy nie była to zasługa dobrego PR. Ostatecznie niewiele zrobił w kierunku ratowania globalnego upadku społeczeństwa, lecz szybko został najwyższym rangą oficerem w całej armii.

Utrzymując władzę i stale rekrutując nowych ludzi, stworzył potężny zmotoryzowany gang. Jego najbliższymi poplecznikami byli Major Kałasznikow (później znany jako Farmer kul) i strateg Deepdog. Po każdej wygranej bitwie gang rósł w siłę. Wrodzy przywódcy byli okrutnie mordowani, a ich ludzie siłą wcielani do armii Joe'go. Z kolei kobiety trafiały do jego haremu. To był początek planu przywrócenia starego porządku.

W pewnym momencie wielki gang trafił na pustynię. Z pomocą lokalnego przewodnika (później znanego jako Ludożerca) odkryli ogromną warstwę wodonośną. Niestety całość została zajęta przez inną grupę, która za żadną cenę nie chciała opuścić swojego domu. Wówczas Joe wykorzystał lepszą taktykę, przejmując przyszłą Cytadelę kawałek po kawałku.

Pomimo posiadania wielu dóbr i prawdziwego bogactwa, Joe chciał aby wszystko przejął po nim jego potomek. Zgromadził harem pięknych kobiet, które zostały rodzicielkami. Dodatkowo zapewnił im luksus, na który nie mogli sobie pozwolić zwyczajni mieszkańcy (w tym niezwykle rzadkie książki i instrumenty muzyczne).

Ostatecznie ich bogactwo zmieniło się w koszmar. Wieczny traktował je jak seksualne niewolnice. Musiały znosić regularne gwałty i przetrzymywanie w pomieszczeniu mieszkalnym, zamykanym drzwiami od skarbca. Dodatkowo każda z nich nosiła pas cnoty, by zapobiec ewentualnej zdradzie. Każda próba oporu kończyła się dotkliwym pobiciem. Kobieta, która nie urodziła chłopca po trzech ciążach, była degradowana do roli ludzkiej krowy. Wtedy jej zadaniem było dostarczanie mleka.

Dzięki tej metodzie, Joe doczekał się trzech synów: Rictusa Erectusa, Corpusa Colossusa i Scabrousa Scrotusa. Niestety żaden z nich nie pasował do roli spadkobiercy. Rictus był silny i dobrze zbudowany, ale wyjątkowo niedojrzały jak na swój wiek. Corpus z kolei miał niezwykle błyskotliwy umysł, lecz jego fizyczne upośledzenie budziłoby litość i śmiech zamiast oczekiwanego szacunku. Ostatni z nich – Scrotus, również nie nadawał się do objęcia władzy, z powodu wybuchowego charakteru i sadystycznych skłonności. Oczekiwanie na spadkobiercę trwało nadal, a Wieczny stawał się coraz bardziej zdesperowany po odkryciu choroby.

Pojawienie się w filmie

Na początku Max Rockatansky zostaje schwytany przez jeden z patroli i przewieziony do Cytadeli. Podobnie jak wielu innych mężczyzn ze zgodną grupą krwi zostaje wykorzystany jako tzw. dawca – w tym wypadku dla Nuxa.

Niedługo potem Joe wysłał konwój pod dowództwem Imperator Furiosy, w celu przywiezienia benzyny z Oktanii i amunicji z Farmy Kul. Bez wiedzy Trepów, kobieta uwalnia żony Wiecznego i ukrywa je w schowku pod cysterną.

Niestety oszustwo szybko zostało wykryte. Colossus ostrzegł ojca o nieoczekiwanej zmianie kursu konwoju. Nabrawszy podejrzeń, Joe zajrzał do skarbca, w którym była tylko panna Giddy. Po przesłuchaniu kobiety, cała dostępna armia została zmobilizowana do pościgu. Wezwano także wsparcie z Oktanii i Farmy Kul. Nawet Nux postanowił wziąć udział w pościgu, zabierając ze sobą swojego dawcę.

Pierwsze próby dogonienia i zatrzymania cysterny nie powiodły się. Wiele pojazdów uległo zniszczeniu w burzy piaskowej, a część z nich zniszczyły Myszołowy. Z kolei Nux został obezwładniony przez Maxa.

Podczas dalszej części pościgu zostaje zawalony przejazd przez kanion. Joe jako jedyny jest w stanie przejechać przez gruzowisko. Nakazuje pozostałym usunąć przeszkodę i dołączyć do niego później. Wreszcie dogania cysternę, ale nie jest w stanie zabić Furiosy, gdyż osłania ją jedna z jego żon.

Nux po raz kolejny nie zaskarbił sobie aprobaty wodza, z powodu nieudanego przechwycenia maszyny i utraty cennego rewolweru. Po pewnym czasie staje po stronie uciekinierów.

W trakcie dalszej części pościgu, ulubienica Wiecznego – Angharad – wypadła z kabiny cysterny wprost pod koła pojazdu Wiecznego. Mężczyzna w ostatniej chwili próbował skręcić, lecz jedynie rozbił swój pojazd i śmiertelnie ranił żonę.

Tego wieczoru grupa pościgowa zatrzymała się przy bagnach, by Ekolog mógł odebrać poród od umierającej kobiety. Niestety dziecko zmarło, co spowodowało głęboką wściekłość Joe'go, gdyż noworodek był w pełni zdrowy i "doskonały po każdym względem".

Po śmierci Farmera Kul i ostatecznego przyłączenia się Nuxa do uciekinierów, przez dłuższy czas Joe nie jest pokazywany. W usuniętych scenach torturuje pannę Giddy, po czym zostawia ją razem ze zwłokami żony na pastwę wron, a swoim ludziom nakazuje dalsze poszukiwanie Furiosy.

Śmierć

Po tym jak zawiódł plan znalezienia bezpiecznego miejsca, Max i Furiosa opracowali śmiały plan powrotu do Cytadeli i przejęcia jej pod nieobecność właściciela i jego armii. Joe widząc maszynę jadącą w kierunku swojego domu, natychmiast domyśla się prawdy i zarządza pościg.

Podczas kolejnego starcia uciekinierów z Trepami, większość agresorów ginie. Ludożerca zostaje przypadkowo zastrzelony przez Wiecznego, gdy Max wykorzystał go jako żywą tarczę. Jedna z żon zostaje porwana w trakcie pościgu, ale ciężko rannej Furiosie udaje się zrównać swoją maszynę z pojazdem Joe'go i przejść na jego pokład.

Joe usiłował zastrzelić kobietę, ale został powstrzymany przez żonę. W tym czasie Furiosa zaczepiła harpun o jego maskę, a linę wrzuciła pod koła, przez co maska, aparat oddechowy i fragment twarzy mężczyzny zostały oderwane. To spowodowało śmierć tyrana.

W finałowej scenie zmasakrowane zwłoki Joe'go zostały pokazane jego zwolennikom, co ostatecznie zakończyło wszelkie wyobrażenia o jego nieśmiertelności.

Umiejętności

  • Charyzma: dzięki umiejętnemu korzystaniu z talentu do przemówień, Joe potrafił skupić wokół siebie rzeszę zwolenników.
  • Przebiegłość: cecha, którą posiada w znacznym stopniu. Niemal natychmiast domyśla się zamiarów swoich wrogów i potrafi im skutecznie przeciwdziałać.
  • Umiejętność jazdy: nie ma problemu z prowadzeniem jakiegokolwiek pojazdu.
  • Celność: Joe to świetny strzelec, co udowadnia podczas próby zabicia Maxa. Gdyby ten nie użył Ludożercy jako żywej tarczy, zapewne zginąłby z ręki tyrana.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.