Złoczyńcy Wiki
Advertisement


Są rzeczy we wszechświecie, które są po prostu i czysto złe. Wojownik nie stara się ich zrozumieć ani iść na kompromis z nimi. Stara się je tylko zatrzeć.

—Thrawn o złu


Aby pokonać wroga, musisz go poznać. Nie tylko jego taktykę, ale także historię, filozofię i sztukę

—Thrawn

Mitth'raw'nuruodo, bardziej znany jako Thrawn – wspierający antagonista w serii Gwiezdne wojny. Był Chissem z Csilly, który służył jako członek Chissańskiej Ekspansywnej Floty Obronnej i oficerem w Marynarce Wojennej, w randze Wielkiego Admirała w latach poprzedzających galaktyczną wojnę domową. Thrawn pochodził z Nieznanych Regionów i posiadał wiedzę o niezbadanym regionie galaktyki, wiedząc, że Imperator Sheev Palpatine wykorzystał go, ponieważ interesował się odkrywaniem tajemnic Ciemnej Strony Mocy, jaką posiadały Nieznane Regiony.

Podczas Wojen Klonów Thrawn badał Zewnętrzne Rubieże galaktyki, aby dowiedzieć się, czy Republika Galaktyczna może być sprzymierzeńcem Chissów i spotkałał generała Jedi, Anakina Skywalkera, któremu pomógł w walce; doszedł do wniosku, że Republika będzie słabym sprzymierzeńcem. Wiele lat później, po tym jak Republika przekształciła się w Imperium Galaktyczne, udało mu się dołączyć do Imperialnej Marynarki jako porucznik. Wierząc w znaczenie zrozumienia kultury, sztuki i filozofii wroga, aby go pokonać, Thrawn, wspomagany przez swojego pomocnika Eli Vanto, wstał z szeregu, pokonując po drodze przemytników, powstańców i zdrajców.

Do 2 BBY Thrawn został awansowany na Wielkiego Admirała i otrzymał dowództwo Siódmej Floty z powodu zwycięstwa nad rebelianckim powstaniem w Batonn. Został przydzielony do zniszczenia Ogniwa Feniksa znajdującego się w sektorze Lothal, który był częścią rosnącej rebelii przeciwko Imperium. Jego wysiłki miały na celu odkrycie miejsca bazy rebeliantów, która okazała się skuteczna i pozwoliła siłom na zaatakowanie. Bitwa zakończyła się sukcesem, a Grupa Feniks została w większości zniszczona. Jednak załoga Ducha, większość ważnych przywódców rebeliantów, uciekła wraz z imperialnym zdrajcą Kallusem. Co więcej, Imperium poniosło poważne straty, a Thrawn otrzymał prognozę swojej porażki od tajemniczego, wrażliwego na Moc osobnika znanego jako Bendu.

W 1 BBY Thrawn i jego flota stawili czoła rebeliantom z Lothalu w ich ostatniej bitwie podniosłej podczas wyzwolenia Lothala. Stojąc przed Ezrą Bridgerem na pokładzie gwiezdnego niszczyciela Chimery, statek Thrawna został zaatakowany przez purrgile i został wciągnięty w nieokreślony lot w hiperprzestrzeń, wysyłając zarówno Bridgera, jak i Thrawna w nieznane, raz na zawsze uwalniając Lothal spod kontroli Imperium. Pod koniec galaktycznej wojny domowej wiedza Thrawna o Nieznanych regionach była częściowo wykorzystywana przez resztki Imperium Galaktycznego, które podróżowały w regionie kosmosu, gdzie resztki Imperium reorganizowały się w Najwyższy Porządek.

W serialu Star Wars: Rebelianci głosu użyczył mu Lars Mikkelsen.

Advertisement