Wielki Goblin, znany również jako Król Goblinów, jest przywódcą goblinów, który żył w Górach Mglistych w Śródziemiu podczas Trzeciej Ery. Pojawia się jako jeden z trzech głównych antagonistów filmie Petera Jacksona Hobbit: Niezwykła Podróż.

W trylogii filmowej głosu użyczył mu przez Barry Humphries.

Biografia

Książka

Do uzupełnienia

Film

Krasnoludy zostały złapane i doprowadzone do królestwa goblinów przed oblicze Wielkiego Goblina, a Thorin wystąpił i ujawnił swoją tożsamość. Wielki Goblin zaczął z niego drwić, a następnie ujawnił swój zamiar sprzedania głowy Thorina Blademu Orkowi. Thorin nie uwierzył w to, więc Wielki Goblin jeszcze raz potwierdził swoje słowa, po czym wysyłał jednego ze swoich sług, aby powiadomił Bladego Orka.

Później, śpiewając sadystycznie o brutalnym torturowaniu i zabijaniu krasnoludów, gobliński porucznik Grinnah przeszukający Thorina odkrył miecz, który został rozpoznany jako "pogromca goblinów". Rozwścieczony król goblinów zarządził egzekucję krasnoludów, ale zanim Gobliny zdążyli ich zabić, Gandalf Szary pojawił się ponownie i rozproszył gobliny w rozsypkę. Zachęcał krasnoludów do walki i ucieczki. Kompania Thorina udaje się pokonać drogę przez Miasto Goblinów, po czym natyka się na moście na Wielkiego Goblina. Król Goblinów zaczął drwić z Gandalfa, ale ten dość szybko go zabił. Ciało olbrzyma spadło później do najgłębszych części Miasta Goblinów.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.