Złoczyńcy Wiki
Złoczyńcy Wiki
Mówię tylko, że gdyby coś poszło źle, chcielibyśmy ocalić tyle efektów naszej ciężkiej pracy, ile się da, prawda? Nawet, powiedzmy, gdyby Trachtę trafił jakiś zabłąkany strzał z blastera... Nie byłby to powód, by zapomnieć o całej sprawie.

—Bartam, jasno sugerując Gauerowi zabójstwo Trachty


Bartam – jeden z drugorzędnych antagonistów komiksu Zdrada z serii Gwiezdne Wojny. Był to Wielki Moff Imperium i członek spisku anty-sithowego stworzonego przez Wielkiego Moffa Trachtę.

Miał on cybernetyczne części ciała.

Biografia

Zdrada

Bartam należał do konspiracji anty-sithowej dowodzonej przez Wielkiego Moffa Trachtę, więc podobnie jak reszta nie darzył sympatią Imperatora czy Vadera. Mimo to, nie lubił Trachty, wiedząc, że jeśli spisek uda się ten nie podzieli się władzą, podczas gdy Bartam grał zespołowo. Najczęściej spotkania grupy odbywały się w jego apartamencie. Podczas jednego spotkania ustalono, że podczas nieobecności Vadera armia szturmowców (podlegająca Trachcie) będzie miała osłabić siły ochrony Imperatora.

Zabójstwo Bartama

Najpierw wszystko szło dobrze, lecz później zaczęły się kłopoty w postaci braku zaufania między spiskowcami. Bartam podejrzewał, że Trachta będzie chciał go zabić. Spotkał się z innym konspiratorem – moffem Kadirem, z którym dyskutował o Trachcie. Kadir dał mu do zrozumienia, że Trachta uznał, że Bartam nie jest już godny zaufania i Bartam coraz bardziej zaczął myśleć o zabójstwie Trachty, aby ten wcześniej nie zamordował go. Tak więc kilka razy spotykał się z zabójcą na zlecenie oraz konspiratorem – Gauerem, aby na wypadek zabezpieczyć się. Wiedział, że będzie musiał zabić Trachtę, lecz wachał się, przez co jego rywal ubiegł go, zlecając zabójstwo Bartama generał Skosefowi. Generał zastrzelił go w barze, lecz po chwili został zabity przez pobliskiego szturmowca.