Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Skull-32-xxl.png
Uwaga!
Ten złoczyńca został uznany za Czyste Zło. W związku z tym jest jednym z najgorszych złoczyńców, pozbawionym pozytywnych cech i bez żadnych szans na odkupienie. Nawet jeśli posiada jakieś pojedyncze, pozytywne cechy to najczęściej są one fałszywe, nieszczere i w ogóle nie usprawiedliwiają ohydnych zbrodni jakich złoczyńca się dopuścił. Dla tego rodzaju złoczyńcy robienie złych rzeczy jest tak naturalne, jak oddychanie.


Wielki Moff Tarkin – główny antagonista w filmie Gwiezdne Wojny:część IVNowa Nadzieja oraz drugorzędny antagonista w filmie Łotr 1.

Jest to jeden z najpotężniejszych przywódców Imperium Galaktycznego oraz dowódca pierwszej Gwiazdy Śmierci. Był on imperialnym Wielkim Moffem.

W Nowej Nadziei zagrał go Peter Cushing, a w Zemście Sithów zagrał go Wayne Pygram. W Łotrze 1 gra go Guy Henry, ale na twarz nałożona jest wygenerowana komputerowo twarz Cushinga.

Biografia

Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów

W roku 19 BBY Tarkin został kapitanem marynarki wojennej, służącym pod rozkazami generała Jedi, Evena Piella. Podczas misji odkryli tzw. szlak Nexus, który był drogą od ważnych systemów Republiki do systemów Separatystów. Był on więc bardzo ważny dla losów Wojen Klonów.

Niedługo potem zostali oni jednak zaatakowani i schwytani przez siły Separatystów, a następnie dostarczeni na planetę Lola Sayu, do twierdzy Cytadela, będącej najbardziej zabezpieczonym więzieniem wroga.

W końcu jednak mistrz Piell oraz Tarkin zostali uwolnieni przez Anakina Skywalkera oraz Obi-Wana Kenobiego. W czasie ucieczki Tarkin był sceptyczny co do metod Jedi, planu ucieczki jak i dowództwa Ashoki Tano.

Na odsiecz przybył mistrz Plo Koon. W końcu zaatakował ich naczelnik więzienia, Osi Sobeck, który został postrzelony przez Tarkina. Ten jednak złapał kapitana, próbując raczej go zabić, aniżeli zmusić do wydania szlaku Nexus. Po chwili został on zabity przez Ashokę.

Po ucieczce z więzienia i powrocie na Corusant, Tarkin pogratulował Anakinowi i polecił go kanclerzowi Palpatine'owi.

Łotr 1: Gwiezdne Wojny - Historie

Po zbudowaniu Gwiazdy Śmierci przez dyrektora Orsona Krennica, Tarkin sam zjawił się na stacji, aby przetestować ją strzelając w Jedha City. Tarkin zadecydował jednak, aby uruchomić tylko jeden reaktor, przez co strzał miał znacznie mniejszą moc. Zdołało to jednak zniszczyć całe miasto i obszar wokół niego. Tarkin pogratulował Krennicowi i oznajmił mu, że przejmuje kontrolę nad stacją, co zdenerwowało tego drugiego.

Kiedy baza imperialna Scarif (gdzie przetrzymywane były wszelkie plany Imperium) została zaatakowana przez rebeliantów Tarkin nakazał skoczyć w nadprzestrzeń. W tym czasie Jyn Erso zdołała przechwycić plany i wysłać je do pobliskiej rebelianckiej floty. Tarkin, aby temu zapobiec aktywował Gwiazdę Śmierci i nakazał strzelić w bazę, zabijając przy tym pozostałe na planecie siły rebelianckie i imperialne (jak Jyn i Krennic). Tarkin wściekł się, kiedy dowiedział się, że plany zostały przejęte przez rebeliantów.

Gwiezdne Wojny: Część 4 - Nowa Nadzieja

Kiedy plany wpadły w ręce rebeliantów, odbyło się spotkanie najważniejszych przywódców imperialnych. Trwała kłótnia między Admirałem Motti a generałem Tagge. Tagge sądził, że nie można lekceważyć rebeliantów, lecz Motti zachwalał się potęgą Gwiazdy Śmierci. Tarkin oznajmił, że Imperator rozwiązał Senat. Darth Vader powiedział Mottiemu, że niszczenie planet to i tak nic w porównaniu do Mocy. Admirał zakpił z niego, wątpiąc w potęgę Mocy, lecz Vader nagle zaczął go dusić. W końcu Tarkin zainterweniował i Lord zostawił go w spokoju.

Vader i Tarkin przetrzymywali Leię na Gwieździe Śmierci, aby wyciągnąć od niej informację, gdzie jest rebeliancka baza. Leia skłamała, że na Dantooine. Tarkin i tak zdecydował się zniszczyć planetę Alderaan (dom Lei), a następnie bazę rebeliantów.

Później okazało się, że Leia kłamała, a baza rebeliancka nie znajduje się na Dantooine. Tarkin planował zabić ją, lecz kiedy Sokół Millenium wylądował na jednym z doków Gwiazdy, Vader przekonał go, aby z tym poczekać, bo czuł obecność swojego dawnego mistrza – Obi Wana Kenobiego.

Zdziwiony Tarkin zapewnił go, że Jedi zostali wytępieni, lecz Vader poinformował go, że Obi-Wan i kilku innych przetrwali Rozkaz 66. Powiedział mu, że Kenobi nie może uciec, lecz Vader oznajmił, że Kenobi nie planuje uciec i zmierzy się z nim.

Po tym, jak Leia zostaje uratowana przez Hana Solo i Luke'a Skywalkera, stacja bojowa śledziła Sokoła Millenium aż do Yavin 4, gdzie znajdowała się baza wroga. Tarkin był zadowolony, że byli o krok od zniszczenia Sojuszu.

Podczas bitwy o Yavin generał Bast poinformował go, że jest pewne zagrożenie związane z niezabezpieczonym szybem i zaproponował, aby opuścić stację na czas ataku myśliwców. Jednak pewny siebie Tarkin nie zamierzał uciekać w chwilach "triumfu", lecz później szyb został trafiony przez Luke'a Skywalkera, który zniszczył stację. Tarkin zginął wraz z całym personelem w eksplozji.

Galeria

Łotr 1. Gwiezdne Wojny – Historie

Gwiezdne Wojny: Część 4 – Nowa Nadzieja

Ciekawostki

  • Jego odpowiednikiem w nowych filmach jest Generał Hux.
  • Peter Cushing na planie Nowej Nadziei polubił się z aktorem grającym Vadera – Davidem Prowse'em oraz aktorką grającą Leię – Carrie Fisher. Fisher później wspominała, że ciężko jej było grać z Cushingiem jakby się nienawidzili, ponieważ w życiu prywatnym bardzo się zaprzyjaźnili.
  • Tarkin wystąpił też w grze Empire at War oraz X-Wing.
  • Jego imię zostało ujawnione dopiero w 1994 roku.
  • Wayne Pygram został obsadzony w roli Tarkina w Zemście Sithów, ponieważ miał bardzo podobny wygląd do młodego Petera Cushinga. Mimo to nie obyło się bez długiej charakteryzacji, dzięki której uzyskano praktycznie identyczny wygląd.
Advertisement