William Ginter Riva - jest powracającym antagonistą Marvel Cinematic Universe, służąc jako mniejszy antagonista w filmie Iron Man z 2008 roku, a później jako drugorzędny antagonista w filmie Spider-Man: Daleko od domu z 2019 roku. Jest byłym naukowcem z Stark Industries, który był sprzymierzony z Iron Mongerem i Mysterio.

W jego rolę wcielił się Peter Billingsley.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Iron Man[edytuj | edytuj kod]

Riva zaczynał jako szef zespołu naukowców pracujących dla Tony'ego Starka.

Jednak dopiero wtedy, gdy został zmuszony przez Stane'a do zrobienia mu zbroi podobnej do tego, w jaki Stark pokonał kilku członków grupy terrorystycznej w Afganistanie. Stane powiedział również, że Stark stworzył źródło zasilania o nazwie Arc Reactor i że chce, aby Riva również stworzył jego miniaturową wersję. Jednak Riva ze strachu oświadczył, że nie może tego zrobić, ponieważ nie jest tego samego kalibru, co Starka, ku wściekłości Stane'a. W końcu okazuje się, że Stane zdradził Starka, aby przejąć firmę dla siebie i że Riva był w to zaangażowany przez cały czas.

Spider-Man: Daleko od domu[edytuj | edytuj kod]

Okazało się, że Ginter został rzekomo zwolniony przez Starka za jego lojalność wobec Stane'a po jego śmierci, a Riva bardzo się tym rozgoryczył, przysięgając zemstę na Starku za jego wyrzucenie. Po śmierci Starka, Thanosa i Czarnego Zakonu Riva połączył siły z grupą byłych pracowników Stark Industries pod przewodnictwem Quentina Becka, który formułuje spisek mający na celu przeprowadzenie ataków terrorystycznych na całym świecie, aby mógł wykorzystać swoje specjalne zdolności iluzji (Mysterio) „udaremnić” te ataki i przywłaszczyć sobie imię największego superbohatera na świecie. Jako część planu, William użył swoich dronów bojowych, które wcześniej stworzył, do projekcji super-mocy istot zwanych Żywiołakami nawet zarządzanie i utrzymywanie dronów atakujących wyposażonych w wyspecjalizowaną technologię iluzji Mysterio. Kiedy Mysterio odkrywa, że ​​jednemu z dronów brakuje projektora, Riva odrzucił go jako drobną niedogodność, ale Beck wkrótce znalazł materiał filmowy Michelle Jones (lub w skrócie MJ) znajdującą projektor. Wiedząc, że MJ jest teraz świadoma spisku i że jest koleżanką Spider-Mana, Mysterio zagroził, że zabije Rivę, jeśli sprawa nie zostanie rozwiązana, na co Riva lękliwie spełnił swoje zadanie, naprawiając słabszego drona nawet zgadzając się, że MJ i pozostali przyjaciele Spider-Mana powinni zostać zabici, aby zakryć ślady. Jednak w Londynie Spider-Man był w stanie pokonać Mysterio, który ponoć zmarł. Pomimo domniemanej porażki Mysterio, Riva używał nagrań z dronów, aby doktoryzować materiał filmowy i wypuszczać zmienione wydarzenia do serwisów informacyjnych ujawniających prawdziwą tożsamość Spider-Mana i kształtujących go do ataków. Nie wiadomo, co stało się potem z Rivą.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.