FANDOMWoźnica – jeden z dwóch głównych złoczyńców w drugim pełnometrażowym filmie Disney'a z 1940 roku Pinokio.

W oryginale podłożył mu głos Charles Judels, zaś w polskiej wersji Aleksander Fogiel.

Postać

To jeden z najgroźniejszych i najstraszniejszych złoczyńców Disney'a, po części dzięki przyjemności jaką sprawia mu krzywdzenie dzieci w celu wzbogacenia się. Jednak można go też uznać za moralistę ze względu na to, że w pewnym sensie uczy on chłopców konsekwencji płynących z ich złego zachowania.

Woźnica jest sadystycznym manipulantem cieszącym się bólem innych, a także jest bardzo okrutny i nieprzyjemny. Chłosta swoich podwładnych oraz sprzedaje młodych chłopców przebywających na jego wyspie do niewoli. Jest bezwzględny i usprawiedliwia swoje działania, twierdząc, że niewolnictwo jest zapłatą za złe zachowanie na Wyspie Zabawy.

Rola w filmie

Jest właścicielem parku rozrywki Wyspa Zabawy. Pozornie miły i dobroduszny dżentelmen zabiera niegrzecznych chłopców na swoją wyspę, na której pozwala im robić co chcą bez nadzoru rodziców.

Pinocchio-disneyscreencaps com-6489

Woźnica wiozący chłopców na Wyspę Zabawy

Ponieważ chłopcy kontynuują swoje złe zachowania paląc, pijąc alkohol i bijąc się, padają ofiarą klątwy tego pozornie wspaniałego miejsca, która zamienia ich w osły. Woźnica i jego słudzy następnie łapią swoje młode ofiary i sprzedają je do kopalni lub cyrków.

Woźnica zatrudnia Lisa i Kicię, by łapali dla niego chłopców, między innymi Pinokia. Ci dwaj nie muszą się martwić policją, gdyż dzieciaki nigdy nie wracają z wyspy, więc nie zostawiają też żadnych dowodów. Wyspa Zabawy jest strzeżona przez ciche, tajemnicze stworzenia czające się w mroku.

Pinocchio-pleasure-island-0

Wyspa Zabawy

Na szczęście Pinokio zdołał uciec z wyspy po tym jak Jiminy Świerszcz zaalarmował go, co planuje Woźnica, lecz do tego czasu drewnianemu chłopcu zdążyły już urosnąć ośle uszy i ogon. Po ucieczce z Wyspy Zabawy złoczyńca nie jest już więcej widziany.

Ciekawostki

  • Podobnie jak Stromboli, Woźnica nie ponosi żadnej kary za swoje działania. Jest to jeden z niewielu takich przypadków w historii złoczyńców Disney'a.
  • Istnieje przypuszczenie, że zachowuje osły, które wciąż mogą mówić jako własnych niewolników, zważywszy, że zwierzęta ciągnące jego powóz to osły. Byłoby to zgodne z książkowym oryginałem.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.