FANDOMDoskonale... twarzą w twarz ze śmiercią... W takiej sytuacji myśli się tylko o walce do samego końca. Pozycja, dokonania, pochodzenie, rasa, płeć, imię. To wszystko przestaje mieć znaczenie. Znikają wszystkie więzy. Liczy się tylko walka... nie dla kogoś, nie o coś... po prostu walka. Wspaniałe uczucie. Wreszcie mogę go doświadczyć...

—Wrath do Scara


Wrath (ラース, Rāsu) znany też jako Furher King Bradley (キング・ブラッドレイ, Kingu Buraddorei) jest jednym z głównych antagonistów w mandze i anime Fullmetal Alchemist. Po raz pierwszy pojawia się jako nieco beztroski i szczęśliwy władca kraju Amestris, ale później okazuje się, że jest w rzeczywistości jednym z siedmiu homunculusów stworzonych przez tajemniczą istotę znaną jako Ojciec. Całe jego życie zostało wymyślone, aby rządził Amestris w imieniu Ojca, by pomóc mu w realizacji jego planu.

Biografia

Jako King Bradley

Fuhrer King Bradley rzadko się pojawia w pierwszych rozdziałach historii. Podczas pierwszego pojawienia się odwiedził głównych bohaterów Edwarda i Alphonse'a Elrica w szpitalu, po tym jak spotkali Lust i Envy'ego w Piątym Laboratorium i odkryli, że mieściły się w nim ukryte badania dotyczące Kamienia Filozoficznego. Radzi protagonistom, aby uważali i unikali tajnej organizacji stojącej za tymi wszystkimi eksperymentami.

Później Bradley odnawia licencję Edwarda jako Państwowego Alchemika (alchemika, który pracuje dla wojska) bez żadnych badań ani testów, a następnie towarzyszy mu w powrocie do Dublith, mając nadzieję na spotkanie z mistrzynią Elriców, Izumi Curtis i mianowaniem jej Państwowym Alchemikiem. Tam dowiadują się, że Alphonse został porwany przez homunculusa o imieniu Greed, co skłoniło Bradleya do inwazji na jego bar wraz z oddziałem wojskowym, aby uratować młodego alchemika zaklętego w zbroi. Bezlitośnie zabija większość chimerowych podwładnych Greeda i szybko obezwładnia samego homunculusa, odsłaniając znak Uroborosa na swoim lewym oku.

Ujawnienie prawdziwej tożsamości

Bradley przynosi Greeda Ojcu, ujawniając się jako Wrath, ostatni z homunculusów. Zanim Ojciec pochłania Greeda, Wrath ujawnia, że ​​Edward, Alphonse i Izumi przeszli przez Bramę Prawdy i mogą zostać wykorzystani jako kandydaci na ofiary, których potrzebuje Ojciec.

Wrath później jest świadkiem, jak pułkownik Roy Mustang zabija Lust, ale go nie zabija, wycofując się niezauważony i wzywając karetkę, zauważając, że Mustang jest potencjalnym kandydatem na ofiarę.

Kiedy Elricowie, książę Xing - Ling Yao i jego obrończyni Lan Fan łączą siły, aby schwytać homunculusa, Wrath i Gluttony natykają się na nich i poważnie ranią Lan Fan. Udaje im się jednak uciec kanałami, po tym jak Lan Fan przecina lewe ramię i przywiązuje je do bezpańskiego psa, by odwrócił jego uwagę. Gluttony w końcu zostaje schwytany, a Wrath zgłasza to Pride'owi, po czym wysyła Envy'ego, by uwolnił jego „rodzeństwo”.

Chwilę później, gdy Roy Mustang próbuje przedostać się do naczelnego dowództwa wojskowego, dowiaduje się, że Bradley jest homunculusem. Sam Wrath natomiast odkrywa, że ​​są w pełni świadomi jego prawdziwej natury i planu Ojca.

Wrath informuje następnie braci Elric, że ich przyjaciółka z dzieciństwa, Winry Rockbell, jest stale obserwowana jako niczego nie podejrzewający zakładnik, grożąc, że zabije ją osobiście, jeśli odejdą z wojska lub opuszczą jego szeregi. Mimo to pozwala im kontynuować badania alchemiczne.

King Bradley następnie przetrzymuje Mustanga na noc w dowództwie centralnym, twierdząc, że nie zabije pułkownika, ale nie pozwoli mu również na swobodne działania. Aby zapewnić współpracę Mustanga, Bradley ponownie przypisuje swoich lojalnych podwładnych: Falman zostaje wysłany na północ, Fuery na południe i Breda na wschód. Havoc został wypisany, po powrocie do domu swojej rodziny. Jednak dla Rizy, Bradley przygotował coś innego.

Uznając, że jest ona najbliższą i najbardziej zaufaną podwładną Mustanga, a także posiada doskonałe umiejętności, Bradley postanowił uczynić ją swoją osobistą asystentką. Mówiąc najprościej, jest ona przetrzymywana jako zakładniczka dobrego zachowania Mustanga, co oznacza, że ​​pułkownik nie może wykonać ruchu, aby przeciwstawić się Bradleyowi lub pokonać homunculusa bez narażenia swojej „królowej” na poważne niebezpieczeństwo.

Pozorna śmierć

Dowiedziawszy się, że bracia Elric są w Twierdzy Briggs, kolejnym celu działań homunculusów, Wrath uwalnia Solfa J. Kimbleya z więzienia i wysyła go do Briggs wraz z Winry, aby pilnował ich i przypominał im o sytuacji z zakładnikami. Jednak Elricowie zmuszają ją do ucieczki i zaczynają się ukrywać.

Wrath później odpiera atak odrodzonego Greeda, który odzyskał wspomnienia z poprzedniego życia.

W dalszej części historii Wrath miał nadzorować pokaz wojskowy na zachodzie, dopóki alarm o ataku terrorystycznym w Central City (stolicy Amestris) nie kazał mu wrócić do Centrali. Wkrótce okazuje się, że alarm był pułapką, a następnie most, po którym przejeżdżał jego pociąg, zostaje wysadzony w powietrze. Odtąd Wrath jest przez pewien czas niewidoczny.

Finałowa walka

Wrath pojawia się ponownie w trakcie ostatecznej bitwy, kiedy wojska generał Olivier Armstrong, byłej przywódczyni twierdzy Briggs, przejęły dowództwo wojskowe w Centrali. Ujawniono, że przewidział eksplozję dzięki swoim nadludzkim umiejętnościom i dał radę wybiec z pociągu i uciec gdy został wysadzony w powietrze.

Szybko zabija wszystkich żołnierzy, którzy próbują go zastrzelić, idąc aż do zniszczenia czołgu, i próbuje wejść do kwatery głównej, raniąc ciężko podległego mu kapitana Buccaneera. Jednak Buccaneerowi udaje się zabrać szablę Bradleya, zmuszając go do walki dwoma sztyletami. Potem pojawia się Greed i dochodzi do walki między nimi.

Wrath szybko ujawnia swoje Wszechmocne Oko i zyskuje przewagę, ale starszy ochroniarz Linga Yao, Fu, wkracza do walki. Wrath z łatwością powstrzymuje swoich dwóch przeciwników i rani Fu, który następnie próbuje wysadzić się w powietrze w rozpaczliwej próbie zabicia wroga, ale nie udaje mu się to. Wrath wycina wszystkie zapalniki granatów Fu jednym uderzeniem, śmiertelnie raniąc go podczas tego procesu.

Jednak Buccaneer interweniuje chowając się za ciałem Fu i przebijając niepostrzeżenie homunculusa jego własną szablą, nawet mimo jego Wszechmocnego Oka. Rozwścieczony Greed następnie uderza Wratha w twarz, zanim zdąży się zregenerować, niszcząc jego oko. Wrath spada w przepaść wokół kwatery głównej, podczas gdy Fu i Buccaneer odchodzą z uśmiechem na twarzy.

Jednak Wrath po raz kolejny przeżywa i płynie do podziemnej kryjówki Ojca, gdzie złotozęby doktor zmusza Roya Mustanga do przeprowadzenia ludzkiej transmutacji, aby zobaczył Prawdę i stał się piątą ofiarą, jakiej potrzebuje Ojciec. Pride i Wrath następnie interweniują i ten pierwszy nabija Płomiennego Alchemika do kręgu transmutacji dwiema nowymi szablami, zanim Pride aktywuje rytuał i zabiera Mustanga ze sobą do sali tronowej Ojca.

Wrath potem walczy na śmierć i życie ze Scarem, ocalałym z Ishvaru, który opowiedział się po stronie braci Elric po tym, jak dowiedział się, iż homunculusy stały za ludobójstwem jego kraju. Pomimo poważnych ran i utraty oka Wrath przypiera Scara do muru, ale ten, kto twierdził, że bóg był mitem, zostaje rozproszony przez światło słoneczne po zaćmieniu. Scar potem niszczy oba jego ramiona i w końcu upada, lecz przed tym udaje mu się ostatkiem sił wbić Scarowi złamaną szablę w brzuch, za pomocą swoich ust.

Następnie pojawia się Lan Fan, zmuszając Wratha do spytania się jej, czy chce zemsty za dziadka. Zamiast tego ona pyta, czy odczuwa wyrzuty sumienia po swoim smutnym życiu. Odpowiada, że ​​nie ma go w ogóle, ale w ostatnim tchnieniu dziękuje swoim ludzkim wrogom za utrzymanie jego przewidywalnego życia interesującym na samym końcu.

W przeciwieństwie do innych homunculusów, zwłoki Wratha nie rozpadają się w pył, lecz po prostu wracają do swojego prawdziwego wieku, pomarszczonego i z siwymi włosami, z twarzą pokrytą śladami po alchemii. Można się domyślić, że po zniknięciu Kamienia Filozoficznego jego zwłoki znów stały się ludzkie.

Charakterystyka

Wygląd

W mandze i anime z 2009 roku Bradley pojawia się jako starszy mężczyzna w wieku około sześćdziesięciu lat z niesamowitą sylwetką jak na swój wiek. Ma krótkie, czarne włosy, w tym kilka siwiejących, czarne wąsy oraz niebieski odcień w prawym oku. Natomiast jego lewe oko jest przez większość czasu zakryte opaską na oko. Pod jego opaską znajduje się jego oko ze znakiem Uroborosa zamiast źrenicy i rogówki.

Bradley zwykle nosi niebieski, wojskowy płaszcz o pełnej długości i spodnie z czarnymi butami. Na mundurze ma szarą szarfę, którą używa do noszenia mieczy. Bradleya prawie zawsze widuje się z co najmniej jednym mieczem na nim, ale potrafi mieć ich nawet do pięciu i może jednocześnie władać nimi wszystkimi. Czasami był widziany w bitwie bez płaszcza, w wojskowych spodniach z szelkami i butami oraz z czarnym podkoszulkiem z krótkim rękawem. Innym razem jest widziany w czarnej kamizelce z białą koszulą, spodniami i porządnymi butami. W czasie dnia obiecanego Bradley miał na sobie białą koszulę z niebieskimi spodniami i beżowy pasek do trzymania granatu ręcznego.

Osobowość

Na pierwszy rzut oka King Bradley wydaje się wesołym i swobodnym człowiekiem, który często uchyla się od odpowiedzialności za czas wolny, oferuje turystom melony i arbuzy lub sukienki, gdy udaje się do wiejskiego miasteczka, jednocześnie rządząc swoim krajem za pomocą żelaznej pięści.

W rzeczywistości jednak Wrath jest zdystansowany, powściągliwy, bezlitosny i tak samo oddany sprawie Ojca, jak każdy inny homunculus. Urodzony z gniewu, jest niezwykle drażliwy, chociaż jego gniew rzadko objawia się jako gwałtowne wybuchy, ale raczej jako zimny i kontrolowany gniew, który pozostaje niezauważony.

Pomimo tego, że jest bezwzględnym wojownikiem i władcą, który otwarcie lekceważy koncepcje Boga i boską karę, nie dbając o życie tych, których ma za zadanie zabić (takich jak ishvarczycy i ich przywódca), jego głupawa osobowość nie jest całkowicie zmyślona. Wrath często narzeka, że ​​cała jego egzystencja jest nudna, biorąc pod uwagę, że wiele decyzji zostało podjętych przez innych bez przeszkód. Jako taki ma wyraźne zamiłowanie do nieprzewidzianych rzeczy i uwielbia, kiedy może dokonywać wyborów, na przykład kiedy decyduje się umrzeć w walce.

Chociaż Wrath odrzuca ludzi jako beznadziejnie słabych, którzy na próżno walczą w świecie dla nich zbyt wielkim, i gardzi ich próbami walki o przegraną sprawę, zawsze pozostaje uprzejmy i pełen szacunku, choć również zdystansowany i narzucający się. Potrafi też chwalić swoich przeciwników, gdy zrobią na nim wrażenie.

Ledwie ukrywa zainteresowanie ludzką naturą, zauważając z rozbawieniem, że ludzie niespodziewanie położyli cierń w boku homunculusa. W jakiś sposób sympatyzuje z bohaterami, pozwalając im uciec po pokonaniu ich więcej niż raz. Wrath cieszy się prostymi przyjemnościami, takimi jak wypicie filiżanki herbaty lub spędzanie czasu z rodziną, i lubi swoją żonę, ponieważ jego małżeństwo jest jedynym elementem jego życia, wobec którego sam dokonał wyboru.

Moce i umiejętności

Wrath, w przeciwieństwie do reszty homunculusów, nie jest w stanie się regenerować, ale nadrabia to wyjątkową szybkością, siłą, zwinnością i wytrzymałością, nawet większą niż jego rodzeństwo. Potrafił uciec z zawalającego się mostu podczas wybuchu, odbijać pociski wystrzeliwane z karabinu, rzucić ciałem dorosłego mężczyzny jedną ręką i walczyć w pełnym zakresie swoich umiejętności, nawet w przypadku ciężkiego zranienia.

Wrath regularnie narzeka, że ​​starość zmniejsza jego szybkość i refleks, ale tak naprawdę wydaje się, że nie przeszkadza mu to tak bardzo. Biorąc pod uwagę jego obecny poziom mocy, łatwo można odgadnąć, jak potężny był w czasach swojej świetności.

Wrath jest bardzo utalentowanym szermierzem, który walczy dwiema wojskowymi szablami, a nawet potrafi walczyć trzema lub pięcioma ostrzami z ogromną biegłością. Takie umiejętności, w połączeniu z jego znacznie poprawioną kondycją fizyczną, czynią go jednym z najpotężniejszych wojowników w całej serii. Z takimi umiejętnościami Wrath był w stanie pokonać Fu i Scara, którzy już są bardzo potężnymi wojownikami.

Moc Wratha, „Wszechmocne Oko”, jest zawarta w jego lewym oku, zwykle przykrytym opaską, aby ukryć znak Uroborosa. Dzięki niemu może zobaczyć wszystko z niesamowitą dokładnością, w tym rzeczy przekraczające możliwości ludzkiego wzroku, takie jak ruchy powietrza. Jest w stanie dokładnie przeanalizować każdą sytuację, a także ciosy i słabe punkty każdego przeciwnika. To sprawia, że ​​jego miecz uderza jeszcze bardziej zabójczo, a także pozwala mu przewidywać ataki i unikać z wyprzedzeniem. To sprawia, że ​​Wrath jest prawie nie do pokonania w bitwie, co widać, gdy dominuje on jednocześnie Greeda i Fu.

Jako absolutny władca Amestris, Wrath ma ogromną siłę militarną oraz prawie całkowitą kontrolę nad wojskiem i Państwowymi Alchemikami, których używa, aby mieć oko na tych, którzy są przydatni dla homunculusów i zastępuje wojska, które nie podążają za nim ślepo, tymi, które są bardziej wierni. Mówiąc najprościej, kiedy ktoś znajduje się po złej stronie Wrath, przeciw niemu walczy cały kraj Amestris, z wyjątkiem kilku niezdyscyplinowanych frakcji.

Ciekawostki

  • Jako członek wojska, imię Bradley pochodzi od prawdziwego pojazdu wojskowego - M2 Bradley Infantry Fighting Vehicle.
  • Śmierć Wratha, podobnie jak innych homunkulusów, jest poetycka i ironiczna. Wrath spędził życie walcząc z ludźmi, będąc całkowicie przeciwnym wobec nich i ich przekonań religijnych, a został zabity przez Scara, wierzącego, który stał się seryjnym zabójcą i ofiarą eksterminacji Ishvaru (za którą był odpowiedzialny sam Wrath) i umarł w spokoju wdzięczny ludzkości za nadanie sensu jego życiu.
  • Śmierć Wratha odzwierciedla metodę, za pomocą której gniewne dusze ludzi są karane w Boskiej Komedii Dantego. W Kręgu Przemocy rozgniewane istoty ludzkie oderwały kończyny za to, że żyły głównym grzechem - gniewem.
  • Wrath jest podobny do generała Keiro z Hero Tales, innego tworu Hiromu Arakawy.
    • Wrath przypomina również Józefa Stalina, najczęstszy symbol gniewu, chociaż Stalin zabijał tylko z powodu paranoi, a nie dyktatury. Następnie, w krótkiej serii Arakawy Raiden-18, która toczy się wokół potworów Frankensteina typu Borisa Karloffa, zwłoki Stalina należą do wielu innych zwłok należących do profesora Tachibany i są uderzająco podobne do Kinga Bradleya.
  • Ironicznie Wrath jest najmłodszym z siedmiu homunculusów, mimo że fizycznie wydaje się najstarszy. Co więcej, Pride, przybrany syn Wratha, jest w rzeczywistości jego starszym bratem i najstarszym homunculusem, mimo że wygląda jak dziecko.
  • Pomimo tego, że jest najbardziej podatny na obrażenia ze względu na swoje ludzkie pochodzenie (niezdolność do regeneracji obrażeń i wciąż starzeje się jak normalni ludzie), Wrath jest jednym z najsilniejszych i najbardziej zdolnych wojowników wśród homunculusów.
  • W czwartym otwarciu serialu widać u Wratha pojedynczą łzę przed konfrontacją ze Scarem, zapowiadając jego ostateczne starcie, z niewiadomych powodów, być może w celu wykazania, że ​​wciąż ma w sobie człowieczeństwo (uzasadnione przez jego małżeństwo z żoną).

Galeria

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.