Xanatos – fikcyjna postać z uniwersum Gwiezdnych wojen, czarny charakter z serii książek Jude Watson Uczeń Jedi.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Początki szkolenia[edytuj | edytuj kod]

Xanatos to były padawan Qui-Gon Jinna, wybrany przez niego ze względu na wielki potencjał. Qui-Gon namówił ojca Xanatosa – Criona, aby pozwolił poddać młodego chłopca szkoleniu Jedi, w wyniku czego Xanatos w młodym wieku został oddzielony od dwóch rzeczy, które tak ukochał: ojca i rodzinnej planety Telos. Jako młodzik w Świątyni Jedi na Coruscant, Xanatos czynił wielkie postępy, szybko przyswajając wiedzę. Był najlepszy w pojedynkach na miecze świetlne wśród młodzików oraz praktycznie ich przywódcą. Jego agresywność i upodobania do oszustw martwiły jego nauczycieli. Jednak gdy dla Xanatosa nastał czas testów i prób Jedi, zdał je z łatwością.

Ostatni test[edytuj | edytuj kod]

Mistrz Yoda nie był pewny tego, czy Xanatos jest gotowy, aby zostać Rycerzem Jedi, i zarządził jeszcze jeden test. W swoim ostatnim teście miał wrócić na Telos pod pretekstem śledztwa w sprawie niepokojów na planecie. Niepokoje okazały się sprawką Criona, który podsycał wojnę domową. To był ostateczny test Xanatosa: wybrać pomiędzy życiem jako Jedi lub dołączyć do jego ojca. Widział Qui-Gona zabijającego Criona, po tym zdarzeniu wybrał ostatecznie drogę ojca i poprzysiągł zemstę Jedi. Wyrazem tego było przyłożenie sobie do twarzy rozpalonego pierścienia ojca, który pozostawił na jego twarzy piętno. To piętno stało się w późniejszym czasie logo jego korporacji – Korporacji Pozaplanetarnej.

Wróg Jedi[edytuj | edytuj kod]

Xanatos był głównym przeciwnikiem dla Qui-Gon i Obi-Wan Kenobi w serii książek Uczeń Jedi. Xanatos w jednej z nich planował detonację bomby w jednej z komnat w Świątyni Jedi, aby zabić większość Jedi. Bruck Chun, rywal Obi-Wana przeciągnięty przez niego na ciemną stronę mocy, pomagał Xanatosowi w jego planach zastawienia pułapki na Jedi. Xanatosowi w realizacji przeszkodzili Obi-Wan i Qui-Gon zanim ktokolwiek został ranny. Jego próba sabotażu Świątyni Jedi zakończyła się niepowodzeniem. Uciekł na swoją rodzinną planetę. Qui-Gon podążał za nim, aby postawić byłego Padawana przed wymiarem sprawiedliwości. Od łaski swojego byłego mistrza wolał jednak śmierć. Xanatos zabił się, skacząc do zbiornika z kwasem, mówiąc przedtem do Qui-Gona: Jestem twoją największą pomyłką. Żyj z tym. I żyj z tym. (org. I am your biggest failure. Live with that. And live with this.) Xanatos miał syna Granta Omegę, który pojawia się w serii Jedi Quest Jude Watson.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.