Yoki (ヨキ) jest pomniejszym antagonistą w mandze i anime Fullmetal Alchemist.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Kiedy bracia Elric przybywają do miasta Youswell, okazuje się, że jego mieszkańcy zmagają się z surowymi podatkami nałożonymi przez Yokiego i jego współpracowników. W mandze i anime Brotherhood oszukują Yokiego, aby zrezygnował z własności miasta dzięki wózkowi pełnemu węgla, który wyglądał jak złoto, i natychmiast zgłosił swoje działania wojsku. Jednak w anime z 2003 r. egzekwował także swoją władzę wraz z uczącą się alchemiczką o imieniu Lyra, która używała swojej alchemii, aby pozbyć się każdego, kto był mu przeciwny. Niemniej Edowi udało się ją pokonać, w wyniku czego Yoki został zdeponowany i przymusowo usunięty z osady.

Zostaje pozbawiony rangi i żyje jako bezdomny na obrzeżach Centrali, gdzie spotyka zbiegłego Scara. Zostaje jednak nawrócony w trakcie serii, gdy staje się (czasem bezużytecznym) sojusznikiem braci Elric. W końcu okazuje się, że pracuje jako klaun cyrkowy.

Jednak w anime z 2003 roku pozostaje bezdomnym, którego przyjmują Ishvarczycy. Niestety zamienia ich w wojsko i otwarcie kpi z nich, że wzywają go do okrutnego czynu. Jednak Yoki nie cieszy się tym długo, kiedy zostaje zamordowany przez Lust, aby zorganizować bunt między wojskiem a Ishvarczykami.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W jednym z omaków pokazane jest jak Yoki otwiera Bramę, a Prawda zabiera mu włosy.
  • W anime z 2009 roku pokazano, że po zwolnieniu Yokiego z wojska podejmuje wiele innych prób powrotu na szczyt, w tym dziwne prace i nieudaną próbę okradnięcia rodziny Armstrongów.
  • Yoki zajął 19 miejsce w najnowszym rankingu popularności.
  • Pomimo tego, że wydawał się bezużyteczny i najbardziej komiczny z całej grupy, kilka razy pokazał, że ma bardzo przydatne informacje, gdy sytuacja tego wymaga. Na przykład, znając wewnętrzne funkcjonowanie kopalni dzięki jego poprzedniej pozycji wojskowej w górniczym mieście.
  • Yoki wydaje się myśleć, że wszyscy jego znajomi są przyjaciółmi, nawet jeśli go nienawidzą. Jedynym wyraźnym wyjątkiem są bracia Elric, kiedy na krótko chciał się zemścić za to, że został usunięty z wojska; jednak nawet to szybko zanika.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.