Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Możesz mi mówić Yoshikage Kira. Mam obecnie trzydzieści trzy lat. Nie żeby cię to obchodziło, ale mieszkam na północno-wschodniej części ulicy willi w Morioh. Ponadto, nie jestem żonaty. W celu zarabiania na życie, pracuje w sklepach departamentowych Kame Yu. Po długim dniu pracy, wracam do domu najpóźniej o godzinie 20. Nie lubię palić, ale lubię czasem się napić alkoholu. Zawsze kładę się do łóżka o godzinie 23, a także upewniam się, że śpię po 8 godzin dziennie. Przed spaniem, wypijam ciepłą szklankę mleka, czemu zawsze towarzyszy 20-minutowe rozciąganie, aby zrekompensować się od ciężkiego dnia pracy. Słodkie sny są tego owocem. Wtedy budzę się odnowiony i naładowany jak nowonarodzone dziecko, gotowe mierzyć się z dziennymi wyzwaniami, a kiedy ostatnio chodziłem na badania otrzymałem zdrowy wynik. Odkąd tylko pamiętam, dokonywałem wszystkiego, co w mojej mocy, aby żyć produktywnym życiem, które pozwala mi gonić wewnętrzne szczęście. Choć może się to wydawać obce, wolę nie przejmować się zwycięstwami lub porażkami, troskami życia lub wrogami, którzy przynoszą bezsenne noce. Tak radzę sobie z codziennym życiem. To przynosi mi szczęście w świecie pełnym trudności i nieszczęścia. Oczywiście, gdybym kiedykolwiek wdał się w walkę, to zwyciężyłbym bez dwóch zdań.

— Najsłynniejszy monolog Kiry Yoshikage


Yoshikage Kira jest głównym antagonistą w czwartej części mangi i anime Jojo's Bizarre Adventure, pod tytułem Diamond is Unbreakable. Jest to seryjny morderca kobiet, który za główny cel w swoim życiu uważa pokojowy żywot w małym miasteczku.

W anime, w japońskiej wersji językowej głosu użyczył mu Toshiyuki Morikawa, a w wersji angielskiej D.C. Douglas.

Biografia

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond Is Unbreakable

Kiedy Kira był jeszcze dzieckiem, znajdował się w wielu dziedzinach. Jednak zawsze celowo dostawał trzecie miejsce na konkursach, ponieważ nigdy nie lubił zwracać na siebie uwagę. Jego obsesja na punkcie kobiecych rąk rozwinęła się po spostrzeżeniu obrazu przedstawiającego Mona Lisę w młodym wieku. Dorastając, Kira kolekcjonował własne paznokcie. Za każdym razem, kiedy jego paznokcie odrastały w szybkim tempie, Kira odczuwał niezaspokojoną potrzebę zabijania kobiet. Nie chciał jednak pozostawiać żadnych dowodów zbrodni, dlatego wykorzystywał swoje widmo o nazwie Zabójcza Królowa. Miało ono zdolność do zamieniania wszystkiego, nawet ludzi, w zdalnie wysadzaną bombę, zaledwie jednym dotknięciem. Dzięki swojej nowej mocy, Kira czuł się bardzo komfortowo, ponieważ mógł żyć beztroskim życiem bez wzbudzania podejrzeń.

Przez wiele lat, Kira zamordował wiele kobiet w miasteczku Morioh, do pewnego dnia, w którym niósł dłoń swojej ostatniej ofiary w papierowej torebce, która została przypadkowo podmieniona przez Shigekiyo "Shigechi" Yangu, który również miał władzę nad własnym widmem. W próbie odzyskania torebki, Shigechi odkrył jego tajemnicę i wdał się w konflikt z Kirą. Wykorzystując moce swojego widma, Kira zamienił monetę w bombę, ciężko raniąc Shigechiego eksplozją. Podczas gdy Shigechi podjął próbę ucieczki oraz ostrzeżenia swoich przyjaciół, udało mu się także zdobyć guzik z marynarki Kiry. Kira ostatecznie zabił Shigechiego, nie pozostawiając po nim żadnych zwłok. Niestety dla niego, Jotaro Kujo i Josuke Higashikata odnaleźli guzik pozyskany przez Shigechiego, co pozwoliło im rozpocząć śledztwo. Kiedy Jotaro, razem z Koichim Hirose, udało się ustalić położenie Kiry, Yoshikage użył swojej drugiej zdolności widma, Czystego Ataku Serca, czyli samonaprowadzającej, praktycznie niewrażliwej na ataki bomby, lokalizującej swoje ofiary poprzez wyczuwanie ich temperatury ciała. Kirze udało się ich pokonać, ale odniósł ciężkie obrażenia. Został odnaleziony przez Josuke i jego kolegę Okuyasu, którzy zdemaskowali go. Próbując uciec, Kira wziął człowieka jako zakładnika. Używając mocy Aya Tsuji, Kira wymienił twarz z mężczyzną o imieniu Kosaku Kawajiri, a następnie zabił ich obu.

Sukcesywnie dokonując ucieczki, Kira przejął tożsamość mężczyzny i zaczął infiltrować jego rodzinę w celu ukrycia się. Jednak Hayato, syn człowieka pod którego Kira się podszywał, zaczął snuć podejrzenia. Udało mu się sfilmować jedno z morderstw Kiry, co pozostawiło złodzieja tożsamości w desperacji. Starając się wymyślić sposób na pozbycie się dowodów, Kira został dźgnięty magiczną strzałą, znajdującą się w posiadaniu jego ojca, Yoshihiro Kiry (który przybrał postać ducha na zdjęciu). Strzała miała moc obdarzenia każdego zdolnością do manifestowania własnego widma, jednak ponieważ Kira już posiadał własne, tylko zyskał nową zdolność: Ugryzienie Pyłu. Zaszczepiając ją w ciele Hayato, Kira zyskał zdolność do cofania czasu o całą godzinę w przypadku gdyby ktokolwiek odkrył sekretną tożsamość Kiry. Hayato udało się przechytrzyć Kirę poprzez zadzwonienie do Josuke, przez co Kira wyjawia swoją tożsamość bez dostrzeżenia obecność Josuke.

Niezdolny już dłużej się chować, Kira dezaktywuje bombę w ciele Hayato w celu skonfrontowania się z bohaterami. Zabójcza Królowa zyskuje kolejną zdolność, polegającą na tworzeniu bomb powietrznych, poprzez umieszczenie Bezdomnego Kota (hybrydy kota i rośliny, władającej własnym widmem). Dzięki temu, Zabójcza Królowa jest zdolna do wystrzeliwania niewidzialnych bomb powietrznych, co pozwala Kirze bez trudu pokonać Okuyasu. Hayato jest zmuszony przejąć bombę Okuyasu, dzięki czemu Josuke jest w stanie ich uleczyć i kontynuować walkę. Chociaż bomby powietrzne są niewidzialne, Kira jest zdolny do przewidzenia ich trajektorii, wykorzystując do tego obliczenia matematyczne, zmuszając Josuke do odwrotu do środka pobliskiego domu. Wychodzi na jaw, iż Yoshihiro Kira cały czas się ukrywał w kieszeni Josuke i udzielał instrukcje jego synowi, dlatego Josuke daje Kirze fałszywą instrukcje, która skutkuje śmiercią Yoshihiro. Josuke ostatecznie udaje się pokonać Kirę poprzez użycie zdolności jego widma do odbudowywania odłamków szkła w krwi Kiry, które lecą w kierunku Kiry, który również był ubrudzony krwią Josuke.

Kiedy jego tożsamość w końcu wychodzi na jaw, Kira odmawia zaakceptowania porażki i podejmuje próbę aktywowania Ugryzienia Pyłu. Jednak zanim udaje mu się tego dokonać, Jotaro zatrzymuje czas i używa Platynowej Gwiazdy do brutalnego pobicia Kiry. Próbując wstać, głowa Kiry zostaje zmiażdżona przez pędzący ambulans.

Po śmierci, Kira odnajduje się na ulicy, gdzie spotyka ducha swojej pierwszej ofiary, Reimi Sujimoto. Nie pamiętając jej, Reimi pokazuje jej ranę na plecach, dzięki Kira rozpoznaje ją. Spostrzegając, że znajduje się na Alei Duchów, miejscu w którym za wszelką cenę nie wolno patrzeć za siebie, bo w przeciwnym razie zostanie się zaciągniętym do piekła. Kira próbuje wykorzystać to na swoją korzyść, starając się zmusić Reimi do spojrzenia za siebie. Wtedy właśnie jego ręka zostaje odgryziona przez psa Reimi, czyli drugiej ofiary Kiry. Padając na ziemie, Kira przypadkowo spogląda za siebie, przez co otwiera się portal, z którego zaczyna się wynurzać wiele upiornych rąk, które zaciągają duszę Kiry do wnętrza portalu.

JoJo's Bizarre Adventure: Dead Man's Questions

Moje imię to Yoshikage Kira. Nie pamiętam, w jaki sposób poniosłem śmierć. Mogę być jednak pewien jednej rzeczy - nie pójdę do Nieba.

— Yoshikage Kira


Yoshikage Kira w Dead Man's Questions

Yoshikage Kira powraca w części Dead Man's Questions, gdzie przyjmuje rolę protagonisty. Stał się amnestycznym duchem, który wie tylko trzy rzeczy: własne imię, że nie idzie do Nieba i że wciąż pragnie spokojnego życia. Pracując dla mniszki, zabija wyznaczone cele dla pieniędzy, myśląc, że pomoże mu to w osiągnięciu szczęścia. Jednym z jego celów jest dzieciobójca, którego udaje mu się zabić. Później, zostaje wysłany do rezydencji martwego żołnierza, aby dowiedzieć się, dlaczego wszyscy tam pomarli, jednak zostaje zmuszony do odwrotu, kiedy zostaje zaatakowany przez potwory, które zabijają duchy. Uciekając bez jednego ramienia, Kira zaczyna studiować informacje wysłane przez mniszkę, przysięgając zakończyć jej życie, jeśli znajdzie się błąd.

Charakterystyka

Wygląd

Yoshikage Kira jest mężczyzną przeciętnego wzrostu oraz atletycznej budowy. Ma jasne, luźno zaczesane włosy z kilkoma wychodzącymi z rzędu i niebieskie oczy. Nosi jasny garnitur Valentino, zieloną koszulę oraz czarny krawat z wzorem kolumny kocich czaszek.

Później, twarz Yoshikage Kiry zostaje wymieniona na inną. Ma teraz czarne, stojące włosy oraz piwne oczy. Jego kości policzkowe są nieco wyżej położone, a jego brwi cieńsze. Nosi teraz biały garnitur z koszulą w różnych kolorach oraz tym samym krawatem.

Kiedy zostaje drugi raz dźgnięty strzałą, włosy Yoshikage Kiry stają się zaczesane do tyłu, siwe z czarnymi pasmami.

Osobowość

Cechą charakterystyczną Yoshikage Kiry jest jego fetysz na punkcie kobiecych dłoni. Wynika to z erotycznej fascynacji dłońmi Mona Lisy w dzieciństwie. Każda kobieta, która pechowo padnie jego ofiarą, straci ręce podczas śmierci, które są zbierane jako „dziewczyny”.

Kira jest bardzo bezduszny, spokojny, arogancki, zabójczy, zbyt pewny siebie i rzadko traci kontrolę nad sytuacją. Wykazuje wielką przebiegłość podczas pokonywania przeszkód i problemów, co jest cechą wspólną głównych bohaterów serii JoJo's Bizarre Adventure jako całości. Zabija bezlitośnie każdego, kto stanie mu na drodze, ale w porównaniu do innych złoczyńców w serii, jest jednym z bardziej ludzkich antagonistów. Jest to pokazane, gdy on (jako pracownik biurowy) jest często pytany przez współpracowniczki, które wszystkie mają potencjał bycia jego ofiarami, ponieważ często im zaprzecza (nie z faktycznego szacunku dla ich życia, ale z selektywności dla ich rąk). Kira odkrywa, że ​​umiejętność eliminowania ofiar i świadków bez żadnego śladu jest źródłem arogancji, ponieważ wierzy w to, w połączeniu ze strategicznym myśleniem i „szczęściem”, co czyni go niepowstrzymanym zabójcą.

Status Kiry jako seryjnego mordercy jest wspierany przez jego wrodzone pragnienie, aby nie chcieć przyciągać uwagi. Ta cecha była widoczna od czasów jego młodości, łącząc zarówno swoje umiejętności, jak i ten czynnik, aby zawsze bezbłędnie zdobywać trzecie miejsce w każdych zawodach przez całe lata szkolne. Wywodzący się z tego nawyk polega na cichym obgryzaniu paznokci do momentu, w którym zaczynają krwawić, gdy jest pod dużym stresem, nie chcąc nawet pomocy ze strony swoich rodziców w takim przypadku, ponieważ nie są wyjątkiem od tego życzenia. Rezultatem jest jego charakterystyczny slogan: „Yoshikage Kira po prostu chce wieść spokojne życie”.

Moce i Umiejętności

Moce

 • Zabójcza Królowa: Pierwszym i głównym widmem Yoshikage Kiry jest Zabójcza Królowa. Posiada ono zdolność do zamieniania dowolnego przedmiotu, żywego lub nie, w zdalnie aktywowany ładunek wybuchowy, za pomocą dotyku. Kiedy już zamieni swój cel w bombę, Zabójcza Królowa może wysadzić go, wciskając swoim prawym kciukiem środkową falangę palca wskazującego niczym ręczny detonator. Jeżeli jednak ktokolwiek dotknie celu Kiry przed wysadzeniem go, tej osobie automatycznie jest przekazany ładunek, przez co ona zostaje wysadzona, kiedy Zabójcza Królowa wciska falangę. Ładunek można również zyskać poprzez bezpośredni kontakt z Kirą lub Zabójczą Królową. Cichy i niewidzialny dla osób nie posiadających widm wybuch spala cel na poziomie atomowym, niszcząc ich razem z całym ciałem, ubraniami oraz rzeczami osobistym. Cel może przetrwać jedynie jeśli wybuch nie pochodzi bezpośrednio z ich ciała. Kira wykazał, że potrafi kontrolować intensywność wybuchu, całkowicie niszcząc swoje cele, jednak pozostawiając określone części ich ciała w nienaruszonym stanie. Niestety, Zabójcza Królowa może wysadzić tylko jeden cel jednocześnie. Zabójcza Królowa posiada także ulepszoną siłę, szybkość i wytrzymałość, chociaż nie w takim stopniu jak Platynowa Gwiazda lub Szalony Diamond.
 • Czysty Atak Serca: Drugą zdolnością Zabójczej Królowej jest Czysty Atak Serca. Może zostać uwolniony z lewej ręki Zabójczej Królowej. Potrafi automatycznie wyczuwać ciepło, namierzając swoje ofiary za pomocą ich sygnatury cieplnej, a następnie eksplodować, nie pozostawiając po nich żadnych śladów, tak jak w przypadku pierwszej bomby Zabójczej Królowej. Bomba jest całkowicie niezniszczalna i może eksplodować tyle razy, ile Kira zapragnie. Nie licząc obrażeń, wszystko, co stanie się dla bomby, wpłynie także na Kirę.
 • Ugryzienie Pyłu: Po przebiciu przez strzałę, Kira zyskał trzecią moc, nazywaną Ugryzieniem Pyłu. Może zaszczepić tą bombę każdej osobie, która nie jest użytkownikiem widma. Jeżeli ta osoba zostaje zapytana o Kirę, miniaturowa wersja Zabójczej Królowej pojawi się w oku pytającego i wysadzi natychmiastowo. Do tego, czas zostanie cofnięty o cały dzień. Nawet jeżeli osoba wcześniej pytająca o Kirę nie zada tego samego pytania, to i tak zostanie wysadzona o tej samej godzinie. Upływ czasu powróci do normalności tylko jeśli Kira zostanie zabity lub dezaktywuje bombę.

Umiejętności

 • Inteligencja: Kira wykazuje się ponadprzeciętnym stopniem inteligencji, w chwilę dedukując zdolności Bezdomnego Kota, kilkakrotnie przechytrzając bohaterów i od lat unikając podejrzeń za śmierć dziesiątek zabitych przez siebie ofiar. Jest doskonałym matematykiem, używając serii skomplikowanych obliczeń do celowania niewidzialnymi bombami powietrza Bezdomnego Kota. Woli unikać zbędnych konfliktów, uciekając się do skrytej działalności na osobach nieświadomych jego tożsamości i natychmiastowego eliminowania ofiar znających ją.
 • Manipulacja: W dodatku do swojej inteligencji, Kira ma świetne umiejętności manipulacyjne. Biorąc udział w konkursach, Kira zawsze zdobywał trzecie miejsce w celu uniknięcia podejrzeń, chociaż mógł bez trudu zdobyć pierwsze miejsce. Po skradzeniu tożsamości Kosaku Kawajiri, Kira z łatwością wtopił się w jego życie rodzinne, unikając podejrzeń jego żony i usuwając wszelkie dowody, jakie jego syn mógł zebrać przeciwko niemu.

Wady i Słabości

Wady

 • Arogancja: Moce Zabójczej Królowej czasami sprawiają, że Kira staje się arogancki i zbyt pewny siebie, co stwierdza w swoim słynnym monologu, że nigdy by nie przegrał, gdyby miał walczyć. Dlatego ma tendencję do bawienia się ze swoimi ofiarami, zdradzając im swoją tożsamość i dane osobowe zamiast zabijać od razu.

Słabości

 • Brak światła słonecznego: Kira nie może używać mocy Bezdomnego Kota bez dostępu do światła słonecznego, odbierając mu możliwość strzelania bombami powietrznymi na dystans.

Ciekawostki

 • Projekt Yoshikage Kiry jest oparty na słynnym brytyjskim muzyku Davidzie Bowie.
 • Widmo Yoshikage Kiry, Zabójcza Królowa, został nazwany na cześć piosenki z 1974 roku o tej samej nazwie autorstwa kultowego brytyjskiego zespołu rockowego Queen. Dodatkowo, druga moc Kiry, Czysty Atak Serca, została nazwana na cześć trzeciego studyjnego albumu Queen o tej samej nazwie, na którym wspomniana piosenka była pierwszym singlem. Jego trzecia moc Ugryzienie Pyłu pochodzi bezpośrednio od popularnej piosenki Queen Another One Bites the Dust.
 • Biorąc pod uwagę, że śmierć Yoshihiro Kiry była przypadkowa, Yoshikage Kira jest jedynym głównym antagonistą w JoJo, który nie zabił jednego ze swoich podwładnych/sojuszników bez żadnego powodu.
 • Początkowo Araki planował, aby historia Yoshikage Kiry obejmowała jego matkę, która znęcała się nad nim gdy był dzieckiem, podczas gdy jego ojciec zignorował to znęcanie się, chociaż nie zostało to uwzględnione, aby historia była odpowiednia dla młodszej widowni i nie sprawiała, że Yoshikage Kira był sympatyczny.
 • Historia o tym, jak Yoshikage Kira zabił Reimi Sugimoto wydaje się być oparta na słynnym opowiadaniu Humans Can Lick Too.
Advertisement